Bearnez soslu dana biftek nasıl yapılır?

bearnezBearnez soslu dana biftek tarifi özel günlerinizin unutulmaz bir menüsü olacak. Fransız mutfağında yer alan beş temel sostan biri olan Hollandeise sostan türetilen bir sos olan Bearnez sosla yapılan etin tadına doyum olmaz. Et yemekleri için kullanılan en lezzetli soslardan birisi budur. Fransız mutfağı içinde kullanılan sosların önemi oldukça fazladır. Türk mutfağında bile kullanılan domates sosu ile beşamel sosu aslında beş temel sostan türetilmiş olan sosların içindedir. Bu şekilde ortaya çıkarılan yüzlerce sos çeşidi bulunmaktadır.

Bearnez sos normalde biraz zor olan ve kıvamını kolay şekilde yakalayamayacağınız soslardan biridir. Ancak tavsiyelerimizi dikkate alırsanız, sizlerde tam kıvamında olan bir sos yaratma şansına sahipsiniz. Bu sos daha öncede belirttiğimiz gibi Hollandeise sostan türetilen bir sostur. Aralarında bulunan fark ise, Hollandeise sosun içine sadece ince kıyılmış olan tarhun, arpacık soğanı, taze frenk maydanozu ile karabiber ilave edilmesidir. Çünkü Hollandeise soun içinde sadece limon suyu bulunur. Şimdi beraber bearnez soslu dana biftek tarifini hazırlamaya başlayabiliriz. Hem sosun, hem de etin tam kıvamını yakalayacağımıza emin olabilirsiniz.

Bearnez soslu dana biftek için gerekli olan malzemeler

  • 4 adet yumurta sarısı
  • Dörtte bir çay kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım su bardağı beyaz şarap
  • 1 yemek kaşığı ince doğranmış taze soğan
  • 2 su bardağı eritilmiş tereyağı
  • Yeteri kadar karabiber
  • İnce kıyılan taze tarhun
  • 4 parça marine edilmiş dana biftek

Bearnez soslu dana biftek yapılışı

İlk aşamada ince kıyılmış taze soğanı yarım bardak beyaz şarapla beraber, şarabın içindeki alkol buharlaşıncaya kadar ocakta kaynatmalısınız. Bu sırada sizde blenderin içinde 3 tane yumurta sarısıyla, tuz, limon suyu ve karabiberi birlikte karıştırın. Eritilmiş tereyağını da blenderi içine azar azar ilave edip, tüm malzemeyi birlikte karıştırın. Bu arada tereyağının sıcaklığına çok dikkat edin. Çünkü sıcak tereyağı sosun kesilmesine neden olur. Bu aşama bitince şarabın içerisinde bekleyen taze soğanların suyunu süzün. Yumurtalı karışımı cam bir kaseye alın ve içinde su koyup kaynattığınız çelik bir tencerenin üzerine oturtun. Bunu yaparken kasenin altına bir havlu koyarsanız, sıcaklıktan cam kase nemlenmez. Bunun sayesinde sosunuzda olması gerektiği gibi kuru kalmış olur. Sosu bu yöntemle benmari usulü sayesinde fazla ısıya maruz bırakmadan hazırlamış olacaksınız.

Bundan sonra süzdüğünüz şarapta karışımın içine ilave edilir ve birlikte karıştırılır. Sosunuzun kıvamı bu aşamada biraz ince olur. Kıvamının daha kalın olması için kalan diğer yumurta sarısını da sosun içine ilave edin. Bu arada sosu sürekli karıştırmaya devam etmelisiniz. Bununla birlikte kıvamını yakalamış olursunuz. Kıvamının tam olduğunu anlamak için sosu karıştırdığınız kaşığın tersini çevirerek elinizle bir çizgi çekin. Eğer çizgide iki taraf birbirine karışmazsa, sizde tam kıvamında bearnez sos hazırlamış olursunuz. Sosun içine en son olarak ince kıyılmış taze tarhun ve frenk soğanını ilave edin ve sosu kullanıma hazır hale getirin. Eğer sos siz eti pişirirken katılaşırsa, sadece biraz karıştırmanız yeterli olacaktır.

Şimdi marine edilmiş olan dana biftekleri uygun bir tavada pişireceğiz. Biftek marine edildiğinden, çok çabuk pişer. Önce tavanınızı ocağın üzerinde iyice ısıtın. Tavanın üzerinden hafif bir duman çıkıncaya kadar ısıtmalısınız. Biftekleri tavaya koyarak, mühürleme dediğimiz şekilde pişireceksiniz. Yani etin suyunu içine hapsedecek, bütün lezzetini ette bırakacaksanız. Bifteklerin her iki tarafını yüksek ateşte kızartıp, daha sonra ocağı biraz kısarak eti pişirmeye devam edin. Pişen dana biftekleri servis tabaklarına alın. Bearnez sostan etin üzerine bir kısım dökerek, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın