En iyi pazarlama yöntemi hangisidir?

Giderek daha komplike bir hal alan pazarlama hususunda kesin bir şekilde bu yöntem daha iyidir demek kanımca mümkün değil. Çünkü her pazarlama sisteminin satın alma işleminde bir payının olduğu muhakkak. Ancak hangisine daha fazla odaklanılması gerektiğini yapılan araştırma ve incelemeleri analiz etmek suretiyle anlamak hiç de güç değil. Bu nedenle google tarafından yapılan son araştırmanın kısa sonuçlarından sizlere bahsetmek isterim.pazarlama

İnternet üzerinden pazarlama profesyonellik isteyen bir durum. En çok kullanılan kanallar olan Sosyal medya pazarlama, e-mail pazarlama ve SEM sistemleri satın alma sürecinde nerede duruyorlar iyi tayin etmek gerekir. Kanımca Uluslar arası firma olan Per şirketinin yayınladığı sonuçlarda organik aramaların daha fazla satış getirdiği, sosyal medyanın ise, e-mail pazarlamasından bile geri kaldığı yazıyor ve neredeyse, sosyal medya pazarlama sistemine fazla para harcamayın deniliyordu. Ancak Google firmasının yapmış olduğu araştırmayı da analiz ettiğimizde, sosyal medya pazarlamasının da yukarıda yazdığım gibi satın almaya gidilen yolda iyi bir durak olduğu kesindir.

Evet, organik sonuçlara odaklı bir çalışma yaparak, satın alma işlemlerinin gerçekleşmesini arttırabiliriz. Kaldı ki Google firması da Per şirketiyle aynı fikirde. Ama satın alma işlemine giden yolda tüketici 4 ana aşamadan geçiyor. Bunlardan birisi, farkındalık, ikincisi eğilim, üçüncüsü, düşünme ve son olarak da satın alma işlemini yapıyor.

Google firması bu 3 faktörü tüketicinin yaşması hızlandıran araçların sosyal medya olduğunu tespit etti. Yani farkındalık, eğilim, düşünme kanallarının işlemesi için sosyal medya pazarlamasına ihtiyaç var. Yok değil. Ancak satın almalara en yakın tüketici, organik sonuçlardan ulaştığı ürün veya hizmeti satın alıyor. Bu da demek oluyor ki SEO ve buna bağlı olan alt başlıkların çalışmasını iyi bir şekilde yapmak. Bu sayede satışlarınızı daha fazla arttırmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın