Zodyak nedir?

zodiak nedirEn basit tanımla zodyak, Güneş de dahil olmak üzere dünyadan bakıldığında gezegenlerin ve yıldızların göründüğü bir gök kubbe perspektifidir. Bu bağlamda zodyakın dünyadan bakan bir kişinin, gökyüzünün belirli bir alanına baktığında görebildikleri olarak tanımlanması da mümkündür. Burç yorumlarının yapılmasında kullanılan zodyak, ekliptik ve yıldız haritası gibi kavramların da peşi sıra geldiği daha geniş bir konunun kapısını aralar. Günümüzde gazetelerin ilgili burç köşelerinde ve sosyal medya aracılığı ile takip edilen internet sitelerinde her gün yayımlanan yorumlarda bahsi geçen astrolojik tahminler ya da bilgiler, sıfır derecenin yani başlangıç noktasının Koç burçu olarak kabul edildiği Batı astrolojisi temel alınarak yazılır. Ancak Hint astrolojisi, Çin astrolojisi gibi birçok farklı astrolojik yorumlar da bulunmaktadır. Farklı astrolojilerde yorumlar ve referanslar farklı olsa da, tüm bu uğraşlarda gökyüzüne bakıldığı için kişinin bakarak yorum yaptığı gök kubbe perspektifi zodyak olarak adlandırılmaktadır.

Güneşin bir yıl içindeki konumları, takımyıldızlar yani burçların yeri kişinin baktığı zodyakta sürekli değişir. İşte kişinin gözlemlediği zodyaktaki gökyüzü cisimlerinin yer değiştirmesiyle de insanlar burçların farklı etkilere sebep olduğuna inanmıştır. Aslında güneşin dünya etrafında döndüğü zannedilen zamanlardan kalma birçok bilgi, figür ve spiritüalizm çerçeveli inancın hala geçerli olduğu astrolojideki zodyak okuma, 12 burç ve bunların çevresinde gerçekleşen olayların etkilerini inceleler. Her ne kadar güneşin dönüşü sebebiyle yıl içinde dünyadan bakan kişi güneşi farklı konumlarda görse de, şüphesiz bu durum dünyanın güneş çevresinde dönmesinden kaynaklanmaktadır. Astroloji de 12 burç haricinde 4 temel element de bulunmaktadır. Bu elementler takımyıldızların gruplarını oluşturur: ateş grubu, su grubu, toprak grubu v hava grubu.

Zodyak inceleyerek burç yorumu yapanların sürekli bahsettiği yıldız haritası ise kişinin doğduğu anda bahsi geçen zokyakta gözlemlenen cisimlerdir. Kişi dünyaya geldiğinde zodyak yani görünen perspektifteki tüm gökcisimleri ve bunların konumunun kişinin karakteri ve kaderi üzerinde etkili olduğuna inanılmaktadır. İşte bu doğum anındaki zodyak resmi, kişinin yıldız haritası olarak adlandırılmaktadır. Bu anın zodyağını yani başka bir kişinin yıldız haritasını yorumladığını iddia eden kişilere ise bildiği üzere “astrolog” denmektedir. Zodyak gözlemleri sonucunda adından bahsedilen tüm cisimler astronomi “biliminin” incelediği ve gerçekten var olan nesneler olsa da, bu cisimlerin insan ve kader üzerindeki tesirinin gerçek olmadığı unutulmamalıdır.

Zodyak bakarak çeşitli yorumlar yapmak falcılık, falcılık ise bilimsel herhangi bir yanı olmayan hayal ürünü iddialardır. Şüphesiz her insanın hayallere inanmaya hakkı vardır ve kişi hayallerin gerçekliğine inanıyor dahi olsa saygıyı hak eder, tıpkı hayallere inanmayan kişiler gibi…

Bir Cevap Yazın