Zirkonyum dişler implant dişlere alternatif olabilir mi?

zirkonyumDiş hekimliğinde gelişmeler ve teknolojinin ilerlemesiyle zirkonyum yoğun şekilde kullanılır hale gelmiştir. Zirkonyumun diş renginde olması, saydamlığı ve dayanıklılığı talep edilmesini arttıran etkendir. Bu materyalin kullanıldığı köprülerin kullanıcılar açısından pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde klasik metal destekli olan porselen köprülerdeki gri renkteki metalin kaldırılması ve yerine zirkonyumun kullanılmaya başlanmasıyla, kullanıcılara estetik olarak mükemmel denebilecek faydalar sağlamıştır. Çünkü metaller ne kadar maskelenmiş olsa bile, ışığın yansımasıyla alttaki grimsi yansımaya engel olmak mümkün değildir. Bu nedenle özellikle estetiği ön plana çıktığı alanlarda zirkonyum köprüler tercih edilmelidir. Ayrıca zirkonyumun dayanıklı bir materyal olması da, yaygınlığını sürekli olarak arttırmaktadır. Diş etinin bu metale karşı herhangi bir olumsuz reaksiyon oluşturmaması sebebiyle, diğer protezlerde her zaman olduğu gibi zaman içinde diş eti çekilmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

İmplant yapımı da doğal dişlere en yakın alternatif olarak dikkat çeker. Hastalar açısından daha iyi konuşma ve çiğneme yapabilmeyi sağlar. Yüze mükemmel şekilde uyumu söz konusudur. Yeterli bilgi ve donanımla uygulandığında, başarılı bir çalışma ortaya çıkacaktır.  Kaybedilen dişlerin eskiden olduğu gibi fonksiyonunu ve estetiğini kazanması için, çene kemiğine yerleştirilmiş olan yapay diş kökleri avantajlı olsa da, hala maliyetleri oldukça yüksektir. Bunlarda kullanılan malzemeler ithal olduğundan, hastalar açısından yüksek maliyete neden olur. Özellikle ağzında fazla sayıda diş eksiği olanlar için biraz düşündürücü olabilir. Bu nedenle maliyetler açısından zirkonyum köprüleri implanta alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Zirkonyum diş kullanan kişilerin görüşleri

Estetik diş hekimliğinde uygulanan tedaviler içinde yer alan zirkonyum dişler, dayanıklı ve estetik olmaları nedeniyle tercih edilir. Bu dişler için uygulanan fiyatlar geçmişle kıyaslandığında daha uygun hale geldiği için, hastaların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Çoğu insanda zirkonyum diş yaptırmış olan kişilerden bunların kullanımının nasıl olduğu hakkında bilgiler almak ister. Bu konu hakkında zirkonyum dişi kendi kullanan kişilerin düşünceleri, bunu yaptırmak isteyen ve düşünme aşamasında olanlar açısından oldukça önemsenmektedir.

Zirkonyum kaplama yaptıran ya da daha önce kullandığı metal destekli köprülerini zirkonyumla değiştirmiş olanlar, zirkonyumun estetik olarak daha mükemmel bir sonuç verdiğini belirtir. Bunların sabit protez grubunda yer alması nedeniyle, takılmasıyla birlikte doğal dişlerde olduğu gibi bir kullanım kolaylığı olduğunu söylerler. Zirkonyum dişler ilk takıldığında yaşanan kısa süre devam eden hassasiyet sorununun dışında, herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadığı konusunda kullanıcılar hepsi aynı fikri taşımaktadır. Daha sonradan bu dişlerin kullanımında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Tercihlerini zirkonyum dişten yana kullanmış olan kişiler, bunun doğal dişlerin verdiği canlılığın aynısını kendilerine sunduğunu belirtmişler. Üstelik dişlerin leke tutmaması, görünüm olarak cilalı bir yüzeye sahip olması da zirkonyum dişlerin üstünlüğü olarak görülüyor. Zirkonyum alerjik etkiye sebep olmadığı için, kullanıcıları tarafından tamamen doku dostu olarak gösteriliyor.

Diş kaplama malzemesi olarak ta zirkonyum kaplamaların tercih edilmesi, sürekli olarak artmaktadır. Zirkonyumun hem kaplama olarak mükemmel bir malzeme olması, hem de başlı başına diş etine mükemmel uyum sağlamasıyla kullanıcılara cazip gelir. Zirkonyum dayanıklı ve güçlü bir yapısıyla, insanların hiç tereddüt etmeden tercih etmeleri gereken bir malzemedir.

Bir Cevap Yazın