Zinde bir beyin için uygulanabilecek pratik davranışlar nelerdir?

Her gün iyi bir müzik dinliyor, şiir okuyabiliyor ve anlamlı bir cümle kurabiliyorsanız, stres ve olumsuz bir takım düşüncelere sahip değilsiniz demek. En azından ben öyle olduğunu düşünüyorum. Eğer olumsuz bir takım badireler karşısında düşünme mekanizmamız çığırından çıkıp, kendimizi sosyal hayattan dışlayan bir yapıya dönüşebiliyorsa, bu beynin sıhhatte olmadığının bir alametidir. Tabi bunun olmaması için öncelikle beyine istediği verilmeli ki, olumsuz durumlarda beyin kendisini savunarak akli mekanizmanın işleyişini normal düzeyde ayarlayabilsin.b-162689-beyin

Vücudunuzu hareket ettirin

Stres ve gerginliği yok etmenin en iyi yolu açık havada yürümek ve gezmek olmalı. Eğer bunu yapamıyorsanız, en azından egzersiz hareketleriyle vücudun esnemesini, kanın hareket etmesini sağlamanız gerekli. Yogayı esnemek için tercih edebilirsiniz.

Duş alın

Yorucu bir günden sonra vücuttaki toksinlerin arınması adına duş almak, vücudu hafifletir. Stresle savaşmanın en iyi yollarından birisi budur.

Yatıştırıcı müzikler dinleyin

Düşük ritimli müziklerle geçmişteki başarılarınızı hayale dalmayı unutmayın. Günde bir kere bunu yaparak, eski gücünüzü sürekli hatırlamanız, sizi her zaman kuvvetli kılacak bir yöntemdir. Dinlediğiniz müziklerin hafif ve fazla ritimli olmamasına dikkat edin.

Bitki çayı

Bitki çayları vücudu rahatlatan özellikleriyle dikkat çekiyor. Gün içerisinde siyah çay tüketmek yerine bitki çaylarından yararlanmak daha önemlidir. Bu şekilde aramalarının verdiği tat ve kokuyla, vücudunuz sakinleşebilir. Kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kitap okuyun

Beynin iyi işle meşgul olması, kötü düşüncelere bağlanıp da kendisini yıpratmasını engeller. Keyif verici bir roman veyahut da, düşünce dizileri okumanız, beynin kapasitesini de arttıran bir meşguliyet olacak. Kendi alanınızla ilgili kitaplar okumanız, daha verimli bir beyin jimnastiğinin yerine gelmesini sağlar. Kitapla dost olmak, yapılabilecek en iyi şey.

Ayrıca sitemizde bulunan ve 30 sorudan oluşan IQ testi ile kendinize zeka testi uygulayabilirsiniz. Teste başlamak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın