Zeytin yağının faydaları nelerdir?

Zeytin besin değeri ile insan sağlığını koruyan bir mucize olarak kabul edilmektedir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar tüketilen zeytinin, insan sağlığı açısından önemi anlaşılınca daha çok rağbet görmeye başlamıştır. Besin değeri son derece yüksek olan zeytin, yağıyla da sağlığa olan büyük katkı sunmaktadır.
zz
Sağlığa olumsuz herhangi bir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Günümüzde beslenmeden kaynaklı kalp ve damar şikayetlerinin çoğalması, zeytinin insan sağlığı açısından önemini daha çok artırmaktadır. Zeytin ve zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunmaktadır. Zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır. Böylece damar ve kalp şikayetlerinin önüne geçmektedir.
Yapılan araştırmalarda bir hafta boyunca her gün 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketen insanların kolestrol düzeylerinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Antioksidanlar, vücuttaki zararlı maddeleri etkisiz hale getiren ve hücrenin tahrip edilmesini önleyen önemli maddelerdir. Düzenli olarak zeytinyağı kullanan insanlarda yüksek antioksidan seviyeleri izlenmiştir.

Yine yapılan araştırmalar yüksek oranda zeytinyağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu kanıtlamıştır. Bir başka araştırma sonuçlarına göre zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir.

Zeytinyağı A, D, Eve K vitaminleri içerdiğinden dolayı, çocukların ve erişkinlerin kemik gelişimine yardımcı olmanın yanı sıra kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirmektedir. Zeytin, yaşlılara sık sık tavsiye edilen bir üründür. Çünkü zeytinyağı sindirimi kolaylaştırmaktadır ve minerallerle vitaminlerin vücutta kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca minerallerin kemiklerde çökmesini sağlayarak kalsiyum kaybını önlemektedir.

Ağrı, romatizma, burkulma ve adale incelmelerinde; zeytinyağı sürülmekte veya 200 gr taze çiçek ve yaprak, 100 gr sarı papatya ile 1 kg zeytinyağını karıştırarak iki saat ‘benmari’ içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzüp ağrı veren yerlere ovulması faydalıdır. Kapalı yanıklarda yine zeytinyağı kullanılmaktadır.
Romatizma ağrıları için zeytinyağı ile kuru defne yaprağını karıştırmak ve macunlaştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye bolca sürmek faydalı olmaktadır. Böylece ağrılarda azalma görülür. Yine deri yırtılması veya bir kesik söz konusu ise zeytinyağı ile arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağını karıştırıp merhem haline getirmek mümkündür.

Zeytinyağı içerdiği vitaminler sayesinde yaşlılık tedavisinde de kullanılmaktadır. Zeytinyağı cildi besler ve korur. Yapılan bir takım araştırmalar zeytinyağının yüksek tansiyona olumlu etkisini ispatlamıştır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır.

Zeytinyağı mide asidini azaltmak suretiyle mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıca safra salgısını harekete geçirerek, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenlenin yanı sıra safra taşı riskini de azaltmaktadır. Zeytin ve zeytinyağı yeni doğmuş bebekler ve gelişim çağındaki çocuklar için de son derece faydalıdır. Doğum öncesi ve sonrasında bebek beyninin ve sinir sisteminin doğal gelişimine faydasından dolayı uzmanlar tarafından, annelere önerilen önerilmektedir. Anne sütüne yakın miktarda linoleik asit içermekle birlikte yağsız inek sütüne zeytinyağı katıldığı zaman anne sütü kadar doğal bir besin kaynağı özelliği kazanmaktadır.

Zeytinyağının diğer faydalarını şöyle özetleyebiliriz:
1. Cilde ve saça güzellik katar. Kuru ciltleri canlandırır, kırışıklıkları azaltır.
2. Nemlendirme ve yumuşatma özelliğine sahip olan zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır.
3. Zeytinyağı sabunu doğal olup, saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir.
4. Kurumuş ve çatlamış olan dudak için merhem olarak kullanılmaktadır.
5. Kuru saçların dayanıklılığını ve esnekliğini artırır.
6. Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saça parlaklık katar.
7. Emziren anneler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılmaktadır.
8. Bebeğe zeytinyağı ile yapılan masaj sağlıklı ve canlandırıcıdır.
9. Soğuktan donmalara karşı koruyucu etkisi vardır.

Bir Cevap Yazın