Zencefil çayının faydaları nelerdir?

zencefilZencefilin anavatanı sıcak Asya ülkeleridir. Daha çok Çin, Avustralya, Hindistan, Batı Afrika, Brezilya, ABD, Jamaika gibi sıcak iklim kuşağında olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Yemek türlerinde daha çok baharat olarak kullanılan zencefilden bazı hastalıkların tedavisinde de yararlanılır. Ekim yapılan zencefil yaklaşık 6-20 ay sonra hasada gelir. Renk olarak daha çok beyaz olsa da, bazen sarıya çalan yeşil renkte olabilir. Çiçekleri daha çok orkideyi çağrıştırır. Esas tüketilen bölümleri ise, toprak altındaki bej renkte olan kökleri ve sapıdır. Zingiber officine olarak bilinen bilimsel adıyla zencefil, sağlık için faydalı etkilerine içeriğindeki uçucu yağlarla, gingerols ve shogaols denilen fenollerle sahip olur.

Zencefilin faydalı etkileri nelerdir?

 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur
 • Romatizmal ağrılar üzerinde etkili şekilde azalma sağlar.
 • Solunum yollarını rahatlatan etkisi vardır
 • Kas ağrısı çekenlere önerilen bitkisel bir üründür
 • Kadınların adet dönemi sancılarını, ağrılarını giderici etki yapar
 • Terlemeyi sağladığından, yüksek ateş sırasında faydalı olur.
 • Baş dönmesi olanlara, mide bulantısı çekenlere zencefil tüketmeleri tavsiye edilir
 • Sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yaparak, sindirimin hızlanmasını sağlar
 • Araba tutmalarına, deniz tutmasına iyi gelir
 • Bağırsaklarda gaz sorunu olanlara tavsiye edilir
 • Kış aylarında sıkça etkili olan soğuk algınlığı sorununda koruyucu etki gösterir.

Zencefil çayının faydalı etkileri nelerdir?

Zencefil toplumda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Faydalı etkileri konusunda oldukça geniş bir yayılım vardır. Ancak bazı faydaları bunların içinde ön plana çıkmıştır. Özellikle kanser türleri üzerinde, osteoartrit ağrılarının hafiflemesinde, mide bulantısının giderilmesinde çok faydalı bir bitki olduğu belirlenmiştir.

Vücutta oluşan iltihap üzerinde etkili olur: Zencefil çayına anti inflamatuar etkisini veren zencefil bitkisi, eklem romatizması olan romatoid artrit, eklem iltihapları sırasında oluşan ağrıları gidermekte ve tedavisinde etkili olur. Zencefil çayı etkili ve doğal bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Eklemlerde oluşan iltihaplı şişliklerin, kasların ağrılarını gidererek, tedavi edilmesine yardımcı olur.

Vücutta kan dolaşımı hızlandırıcı etki yapar: Zencefil çayının düzenli bir şekilde tüketilmesi aşırı terlemede, yüksek ateşte olumlu etki yapar ve kan dolaşımını düzenler. İçeriğinde bulunan mineraller ve amino asitler gibi aktif bileşenlerle kan dolaşımını hızlandırır ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki yapar.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur: Zencefil çayı tüketilen gıdaların emilimine yardımcı olur, karın ağrısına engel olarak sindirime yardımcı olur. Mide asidi salgılanmasına yardımcı olarak, iştahın düzenlenmesinde ve geğirmelerin önlenmesinde etkili olur.

Astım rahatsızlığı için: Zencefil çayının yararları arasında astım rahatsızlığına iyi gelmesi gelir. Özellikle hastaların çektiği nefes darlığı nedeniyle akciğerlerin zorlanmasına engel olur. Hastaların daha rahat balgam çıkarmasına yardımcı olur.

Kilo vermek için: Sağladığı faydalı etkilerin içinde zencefil çayının kilo vermekte de etkili olduğu bilinmektedir. Vücutta birikmiş olan fazla yağların parçalanmasında etkili olan zencefil çayı, bunların yakılmasında yararlı olur. Kişilere tokluk hissi vererek, fazla kalori alımına engel olur.

Bir Cevap Yazın