Zeki görünmek için yapılan sahtekarlıklar neler?

Çok ilginç bir haber bugün ilgimi çekti. Zeki görünmek için insanların yaptıkları bazı sahtekarlıklarla alakalı. Gerçektende zeki olmak ve çalışkan olmak ayrıcalıklı nitelikler. Toplumda prim yapmak istiyorsanız, sınıfınızda çalışkan olmalı, imtihanlarınızdan yüksek not almalı, güzel ve dürüst konuşmalara imza atmalı, sorunlara çözüm yaklaşımınızda mükemmellik bulunmalıdır. Bunları çoğaltmak mümkün. Eminim sizde toplumsal sorunlara farklı yorumlar getiren insanlardan etkileniyorsunuzdur. Çünkü sizin düşünmediklerinizi düşünürler ve sizinde olaylara nasıl bakmanız gerektiği hususunda bir harita yol çizerler.10

İngiltere’de yapılan araştırma, zeki insanların yöntemlerini kendilerine şiar edinen kişilerin sahtekarlıklarını ortaya çıkardı. Yani insanların çoğu, hiçbir azim ve sebat içerisinde olmadan, belki de bir tane bile sosyoloji kitabı okumadan, zeki olduklarını göstermek için zeki insanları rol model alarak onların ağızlarından konuşuyorlar. Hem de kendi düşünce ve fikirlerini açıklıyormuş gibi… İlginç olan bu açıklama sonucunda ortaya 13 sahtekarlık çıkmış. Buyurun 13 sahtekarlığa…

  1. Ünlü kişilerin sözlerinden bol bol alıntı yapmak. Ancak bunu kendi sözleriymiş gibi yansıtmak.
  2. Sık sık sanat galerisine gidiyormuş havası veren insanlarda var. ben bunun zekayla bir alakasını kuramdım. Bizde sanat galerisine giden insanlara zeki olarak bakılmaz, entel dantel işlerle uğraşanlar diye bakılır.
  3. Plajlarda ciddi bir kitap okuyormuş havası vermek. Bu bizde var olan bir davranış. Otobüste, trende de bu tip insanları görebilirsiniz.
  4. Sosyal medyada zekice olan gündeme dair bir makale veya söz paylaşımında bulunmak. Böyle bir tweet yazısını retweet yapmak.
  5. Bizde de çokça yapılan yüksek sesle siyaset konuşma işi var.
  6. Ünlü yazarlardan alıntılar yapmak.
  7. Numarasız gözlük takanlar var. zeki görünmek adına bunun yapanların Türkiye’de de olduğunu biliyorum.
  8. Caz ve klasik müzik dinleyenlerden tutunda operaya çok ilgili olduğunu söyleyenlere kadar zeki olduğunu bunlarla ispatlamaya çalışanlar var.

Bir Cevap Yazın