Zeka nasıl geliştirilir?

Etrafınızda bu çocuk çok zeki deyip de, imrendiğiniz kişiler vardır. Ama neden kendinizin de zeki bir insan olamayacağını düşünüyor veya mevcut zekanızın her zaman yükseltmeyi hedeflemiyorsunuz? Bu gerçektenden mümkün mü, diyenleri duyar gibiyim. Ama zeka doğuştan gelmez. İnsan deneyimleriyle gelişmeye yatkındır. Beyini bir kas gibi düşünün. Nasıl diğer kaslarınızı geliştirdiğiniz zaman sertleşir ve büyürse, aynı şekilde beyini çalıştırmak suretiyle büyütebilirsiniz. Bu akıl yönünden bir büyüme tabi. Yoksa beyin ortalama 280 gram. Vücudun ise sadece yüzde ikisini kaplıyor. Geri kalan yüzde 98 kadarını ise yönetiyor. O zaman beyinize hakim olun ve onu geliştirin.zeka-ve-uyku-arasinda-baglanti-kuruldu-300x311

Bir bilim adamı deney yaparak bir haftada zekanın yüzde 40 arttırılması için bir program test etti. Yapmış olduğu incelemede deneklerin uygulanan program sonunda mevcut zeka durumlarının arttığı gözlendi. O zaman sizlere bu programı takdime deyim.

Cumartesi: Dişinizi hangi elle fırçalıyorsanız, diğer elinizle bunu yapın. Gözlerinizi kapatarak banyo yapın.

Pazar: Sabah saatlerinde kalkın. Bulmaca çözün ve biraz yürüyüş yapın. Müslümansanız sabah erken kalmak için namaz kılmak gibi bir sebebiniz var.

Pazartesi: Akşam yemeğinde balık yiyin. İşe yürümeyi tercih edin. Eğer uzaksa, her gün kullandığınız toplu taşımadan daha farklı bir taşıma aracı kullanarak işe gidin.

Salı: Sözlüğe bakın. Bilmediğiniz kelimeleri ezberleyin. Günlük konuşmanızda kelimelere yer verin.

Çarşamba: Egzersiz dersleri alın. Uygulayın. Daha önce tanışmadığınız biriyle sohbette koyulun.

Perşembe: İşe daha önce denemediğiniz bir yoldan gidin. Ciddi bir bilgilendirici program izleyin.

Cuma: Zararlı içecekleri terk edin. Alışveriş listesini ezberleyin.

Evet bunları bir hafta dikkatli bir şekilde uygulayın. Değişimi fark edeceksiniz. Daha sonra hayatınıza yenilerini katarak her gün bu şekilde bir plan yapabilirsiniz. Ne kadar çok şey keşif eder, hayatınıza katarsanız, o kadar sağlam bir akla ve zekaya sahip olabilirsiniz.

Sitemizde bulunan 30 sorulu IQ testi ile kendinize zeka testi uygulayabilirsiniz.Buraya tıklayarak teste başlayın.

Bir Cevap Yazın