Zeka geliştiren oyunlar nelerdir? Önemleri nedir?

Zeka geliştiren oyunlar ailelerin daha da bilinçli hale gelmesi ile önem kazanmıştır. Geleneksel oyunlardan ziyade çocuğu zekasının gelişmesini sağlayan oyunlara rağbet bundan dolayı giderek artmıştır. Son zamanlarda çocuk gelişim uzmanları oyun zamanının özellikle çocukların beyinlerinin ve kişiliklerinin gelişmesi için çok önemli olduğunu önemle vurgulamışlar, oyun oynamanın faydalarını defalarca anlatmışlardır. Fakat son yıllarda ortaya konan araştırma sonuçları zamanın değil oynanan oyunların niteliğinin önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırma sonuçlarına göre her oyun değil, sadece yaratıcı ve hayal gücünü geliştiren oyunlar çocukların beyin ve kişilik gelişimlerine son derece önemli katkılarda bulunmaktadır.
ayy_kup_zeka_oyuncaklari
Dünyanın her yerinde anne ve babalar oyun zamanının çocuklar için verimli geçen zamanlar olmadığını düşünmüşler ve hep bu zamanın boşa harcandığına inanmışlardır. Anne babalar bununla birlikte, zor rekabet şartları nedeni ile, çocukların gelecekte ulaşmayı hedefledikleri okul başarılarını garanti altına almak için çocukların oyun zamanlarını azaltmaya çalışarak, onları sürekli olarak okulda görecekleri konulara yönlendirmeye çalışmışlardır ve halen de bunu yapmaya devam ettikleri görülmektedir.

Çocukların Sağlıklı gelişimi için sevgi ne kadar gerekliyse oyunlarda o kadar gereklidir. Oyun çocukların bedensel, duygusal, sosyal, zihinsel ve dil gelişiminde önemli rol oynar ve hayal gücünün gelişmesini ve genişlemesini sağlar.0-6 yaş grubu çocukların gelişiminde çocuk için yaşamı öğrenme aracı olan oyunun büyük önemi bulunmaktadır. Çocuklar oyun oynarken mutlu olur, sağlıklı büyür ve gelişir.

Oyun oynamak yoluyla çocuklar düşünmeyi ve kendi başına karar vermeyi, sorumluluk almayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenirler Ayrıca dikkatlerini bir noktaya toplamayı ve becerilerini organize etmeyi öğrenirler.
Çocukların oyun oynaması için çok basit oyunlar tercih edilebilir. Örneğin çocuğunuza renkleri öğretmek istediğiniz zaman, bütün renkleri birlikte öğretmeye kalkmak yerine öğrenmeyi aşama aşama yapmalısınız. Çocuğu oyun oynamak için yürüyüşe çıkarın. Bu yürüyüş sırasında iki farklı araba rengi seçip, mesela “kırmızı” arabalar benim, “yeşil” arabalar senin diyebilirsiniz. En çok arabayı gören kişi oyunu kazanmış olsun. Böylece çocuk bu küçük oyun sayesinde renkleri öğrenmeye başlar.

Fark bulma oyunları, çocuklar biraz daha büyüdükten sonra basitten zora doğru oynanması gereken oyunlardır. Çocuklara birbirine çok benzeyen içinde sadece birkaç küçük farkın bulunduğu iki resim gösterilir ve bu resimlerdeki farkları bulmaları sağlanır. Bu oyun sayesinde çocukta dikkat gelişimi sağlanmış olur.
Hafıza oyunlarından şekilleri yerleştirme, bulmacalar, resimleri eşleştirme, boyama, zeka ve sayılar ile ilgili oyunlar çocukların beyin ve hafıza gelişimini olumlu şekilde etkiler. Bellek, sıralama, tasnif etme becerileri ve problem çözme yeteneği kazanmasına yardımcı olur. Bu tür oyunlar bilgisayarda oynanabilen online oyunlar arasında da kolaylıkla bulunabilmektedir.

Çocukların günümüzde bilgisayara olan ilgisi düşünüldüğü zaman, bir de onlar için bilgisayarda oyun oynamak söz konusu olunca, bu durum onlara çok çekici gelmektedir. Çocuk için çok cazip olan bu durumu onun hafıza gelişimini olumlu etkileyebilecek bir hale çevirmek çok iyi bir yöntemdir. Sevdiği bir iş olan bilgisayarda oyun oynaması onu eğlendirirken, hafızasını geliştirici içerikli oyunlarla bu gelişimine de önemli katkıda bulunulabilmektedir. Her oyununun belirli bir yaş grubunda oynanması gerekmektedir örneğin boyama yaptırmak için 2-5 yaş arası dönemler daha uygundur.

Sessiz sinema oyunları çocukları düşünmeye sevk ettiğinden dolayı zeka gelişimi üzerinde çok etkilidir.
Taklit oyunlar çocuğun duygu dünyasını keşfetmek ve onun duygusal zekasını geliştirmek için oynanabilecek güzel bir oyundur. Çocuk hayvan seslerini taklit ederek hayvanları tanıyabilir.
Ve yine küçük yaşlarda çok sık oynadığımız evcilik oyunu empati yönümüzün gelişmesine katkıda bulunur.

Sitemizde bulunan 30 sorulu IQ testi ile kendinize zeka testi uygulayabilirsiniz.Buraya tıklayarak teste başlayın.

Çocuklar için açtığımız Youtube Kanalımızda zeka geliştiren oyunlara da yer veriyoruz, bu listeden takip edebilirsiniz.

Zeka Oyunları:

Bir Cevap Yazın