Yumurtalı ekmek nasıl yapılır?

yumurtaliekmek1Sabah kahvaltısı şüphesiz ki günün en önemli öğünüdür. Pek çok uzman doktor da bunun altını çizmektedir. Öyleyse sabah kahvaltısını ayak üstü atıştırma şeklinde geçiştirmek yerine, kendinize güzel bir kahvaltı sofrası kurmalısınız. Çünkü; yeni güne zinde başlamanın ve tüm gün ayakta enerjik şekilde durabilmenin yolu iyi bir kahvaltıdan geçer. Kahvaltıyı adeta bir kral sofrası gibi düşünün. Öğle ve akşam yemeklerini daha hafif tercih edebilirsiniz; ama kahvaltınızdan kesinlikle taviz vermemelisiniz. Kahvaltı sofralarınızı çeşitlendirmek ve renklendirmek için hazırlayabileceğiniz pek çok lezzetli, bir o kadar da doyurucu tarifler vardır. Bizler bu yazımızda sizlere, özellikle bayat ekmeklerinizi de değerlendirmenize fırsat veren, hem pratik hem de doyurucu bir kahvaltılık olan yumurtalı ekmek yapımı hakkında bilgi vereceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yumurtalı ekmek için gerekli malzemelerimize ve hazırlanışına geçelim.

Malzemeler

 • 4 adet yumurta
 • 8 dilim ekmek
 • çörek otu
 • karabiber
 • pulbiber
 • tuz

Kızartmak için

 • sıvıyağ

Hazırlanışı

 1. Öncelikle ekmeklerinizi kalın dilimler halinde kesiniz. Eğer ince dilimler halinde keserseniz; ekmeğiniz hem çabuk yanar hem de fazla yağ içer. Ancak kalın dilimler halinde keserseniz; hem güzel pişer, hem fazla yağ içmez hem de içi pamuk gibi yumuşacık olur.
 2. Yumurtaları, ekmeklerinizi içerisine rahatça batırabileceğiniz yayvan bir kaba kırınız. İçerisine çörek otu, karabiber, pulbiber ve tuz ekleyerek harcınızı çırpınız.
 3. Ardından ekmeklerinizi sırasıyla bu harca batırınız, arkalı önlü çevirerek harca iyice bulayınız. Hatta ekmeğinizin harcı içine kadar çekebilmesi için çatal yardımı ile ya da elinizle bastırınız.
 4. Önceden ısıtmış olduğunuz tavada kızdırdığınız yağa ekmeklerinizi batırınız. Önlü arkalı çevirerek kızarttıktan sonra servis tabağına alınız. Arzunuza göre ılık ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz.

yumurtali2

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın