Yulaf ezmesi faydalı mıdır?

yulafYulaf ezmesi içeriği bakımından bol miktarda protein ve lif barındırmakta, mineral tuz ve vitaminler bakımından da zengin bir besin kaynağıdır. Sağlıklı besinlerin başını çeken yulaf ezmesi, tam bir lif deposu olduğu için çocukların da beslenmesinde önemli bir yer tutmalıdır. Bu konuda Çinliler yulaf ezmesinin faydalarını uzun yıllar öncesinde keşfetmişler ve kahvaltılarının içine dâhil etmişlerdir. Zindelik veren özelliğiyle bilinen yulaf ezmesi aynı zamanda tüketen kişilerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Her gün düzenli şekilde yulaf ezmesi tüketecek olan kişilerin gereksinimi olan mineral ve vitamin kaynağı bu şekilde sağlanmış olunur. Bunu sağlamak için günde bir su bardağı kadar yulaf ezmesi tüketmek vücudu tazeleyeceği gibi kişilerin yorgunluk hissini alacaktır.

Yulaf ezmesinin faydaları nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yulaf ezmesi insanların bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. İçeriğindeki beta gluten kişilerin özellikle kolesterol seviyesinin düşürülmesinde fayda sağlar, kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruma sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan beta gluten, aynı zamanda vücudun bazı bakterilere karşı korunmasını sağlayarak, güçlendirir. Bu mantar rahatsızlığı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyacağı gibi kan hücrelerinin hasar görmesini de engeller.

Kan Şekerini Dengeler: Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan yulaf ezmesi, vücutta kanser hastalığının oluşmasına neden olacak bazı hücrelerin yok olması içinde faydalı olur. Özellikle Tip2 diyabet hastası olan kişiler için yulaf ezmesi oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Bu kahvaltıda ya da ara öğünlerde tüketilerek, yararlarından faydalanılabilir. Kalp sağlığında, kolesterol dengelenmesinde ve de kan şekerinin düzenlenmesinde mutlaka yulaf ezmesi tüketilmelidir.

Tokluk Hissi Verir: Yulaf ezmesinin içeriğindeki bol miktardaki lifler bağırsak ve mide fonksiyonlarının düzenlenmesi açısından fayda sağlar. Bu yüzden yulaf ezmesi tüketen kişilerin gün boyu tok kalmasını sağlar ve açlık hissini unutturur. Kilo kontrolü yapan kişilere özellikle diyetisyenler tarafından önerilen yulaf ezmesi uzun süre tokluk hissiyle insanlara yararlı olur. Yulaf ezmesinde olan beta glukan, şeker hastalığı üzerinde de faydalıdır. Diyabetli olan kişilerde kan şeker düzeyini kontrol altında tutarak, şeker seviyesinin yükselmesini engeller.

Cildin Tazelenmesini Sağlar: Zaman içinde cildin üzerinde birikmiş olan kir ve siyah noktaların giderilmesinde yulaf ezmesi faydalı olur. Bu faydasından yararlanmak için yulaf ezmesini maske olarak hazırlamadan direkt olarak cilde uygulamanız gerekir. Özellikle cildine çok sık makyaj yapanlardansanız, bu maske cildin dengesini koruyarak, makyaj kalıntılarından cildi arındırıp rahatlamasına neden olur. Aynı zamanda ciltte akne ve sivilce oluşumunu engelleyerek, cildin daha ışıl, ışıl ve canlı olmasını sağlar.

Yulaf ezmesinin cilt için faydası

Yulaf ezmesi özellikle cildinde siyah noktaları olan kişiler için çok faydalı bir besindir. Kırışıklıkları önlediği gibi, diğer cilt sorunlarının da oluşmasına engel olmaktadır. Bu maskenin uygulanması için iki yemek kaşığı yulaf ezmesini uygun bir pişirme kabına koyun. Bunun üzerini geçecek kadar temiz su ilave ederek, pişmeye bırakın. Yulaf ezmesi haşlanıp lapa haline gelince karışımı cam veya porselen bir kâsenin içine alarak çatalla güzel bir şekilde bastırıp ezin. Elde ettiğiniz bu karışımı göz çevresi dışında olan cildin tamamına uygulayın ve en az 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Bu sürenin ardından cildinizi suyla temizleyerek, maskeden tamamen arındırın.

Bir Cevap Yazın