YÖK her üniversiteyi tanıyor mu?

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ve anne, babalarının en büyük kuşkularından biri, ya YÖK gideceğimiz üniversiteyi tanımıyorsa, şeklinde beliriyor. Bunun yanında denklik konusunda da yaşanacak sıkıntıların düşünülmesi, öğrencileri ve ailelerini bu yoldan alı koyabiliyor. Ancak burada iki hususun ortaya çıkarılması gerekir. Bunlardan birisi tanıma meselesi, ikincisi ise, denklik konusu.66832

Tanınma meselesi

Üniversitelerin mazileriyle alakalı bir durum bu. Eğer yeni kurulmuş bir vakıf üniversitesi söz konusuysa dikkat edin, çünkü YÖK o üniversiteyi daha keşif etmemiş olabilir. Ama devlet üniversiteleri konusunda kuşkunuz olmasın. YÖK dışarıda olan devlet üniversitelerinin hepsini tanır. Özel üniversitelerinin de mazisine bakar. Eğer yeni değilse, onu da tanıma yoluna gider. YÖK tarafından kimin tanınıp, tanınmadığını sitesinden öğrenebilirsiniz. Ama bu listeye girmemiş olan üniversitelerde olabilir. Bu durum ise, YÖK merkezinin listede olmayanı tanımadığı anlamına gelmiyor. Bu durumda dilekçe yazarak, gitmek istediğiniz üniversiteni orijinal ismine yer vermek suretiyle bizzat yazılı bilgi alabilirsiniz.

Denklik meselesi

Ülkeler arası farklılık ilkesi gereğice, bazı ülkelerde aldığınız eğitim sonucunda YÖK sizlerin diplomasını geçerli sayması için imtihana tabi tutar. Bunun yanında, dışarıda okuduğunuz bölümün müfredatın buradaki üniversitelerin müfradatıyla uyuşmayan ve eksik kalan yanlarını tamamlamanız adına ise, size söyleyeceği üniversiteden ilgili derslerin alınmasını da isteyebilir. Bu durum aslında şuanki koşullar düşünüldüğünde sorunsuz bir hal aldı. Çünkü Bologna sürecine dahil olan Türkiye, eğitimdeki standartlarını Avrupa devletlerininkine uyarlardı. Buda denklik konusunda ortaya çıkan problemleri ortadan direk olarak kaldırdı.

Yani okumak istediğiniz üniversite Bologna sürecine dahil olan ülkelerden birindeyse, sorunsuz bir şekilde denklik alabilirsiniz. Bu Avrupa ve ABD içerisinde ki üniversiteler için bu durumda. Asya ülkeleri için aynı şeyi söylemek zor.

 

Bir Cevap Yazın