Yılan yağı kelliğe çare mi?

yılan yağıYılan yağının içeriğinde bulunan Omega 3 yağının sayesinde saçlar için oldukça önemli kabul edilecek faydaları bulunmaktadır. Özellikle saçları konusunda sorunu olanlar, daha parlak saçlara sahip olmak isteyenler, etrafındaki kişilerden duyduğu yılan yağını merak ederler. Önceleri bir hayvan olarak yılan soğuk bir canlı olarak görüldüğü için, yılan yağı pek fazla ilgi görmemişti. Fakat uzmanların yılan yağının özellikle saçlar üzerindeki faydaları hakkında çok durmasıyla birlikte, kozmetik sektöründe giderek artan bir şekilde talepler gelmeye başlamıştır.

Çin’de yaşayan su yılanları yapısında çok fazla miktarda Omega 3 barındırdığı için, yılan yağı üretiminde bu bölgedeki su yılanları tercih edilir. Ülkemizdeki kozmetik firmaları tarafından bile, bu yılanlar ithal edilerek, yılan yağı üretilir. Bu yağın saçlara faydasının yanında, etkili bir ağrı kesici olduğu ve tıpta başka alanlarda da kullanımı söz konusudur. Günümüzde bu yılanlar Çin’de ciddi bir ekonomik gelir sağladığı için, artık su yılanlarının bu ülkeden çıkarılması yasaklanmış durumdadır. Bazı ülkelerde kendileri ülkelerinde yaşayan yılanlardan bu yağı üretseler bile, aynı başarı oranı yakalanamamıştır. Bu nedenle yasa dışı olarak Çin’deki yılanların bazı ülkelere kaçırıldığı bilinir.

Yağın en önemli özelliği vücutta olan yağla yer değiştirmesi olan yılan yağının, bu etkisi yüzünden aşırı kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde cildin daha nemli hale getirilmesi sağlanır. Bu nemlendirme etkisi bilimsel çalışmalarla bile tespit edilmiştir. Cildi bu kadar nemlendirdiği için, ciltteki lupus hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıklarının iyileştirilmesi içinde kullanılır. Yılan yağının bu yararlı etkileri yüzünden eczanelerde satışının yapılması için bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Yılan yağının saça olan yararlı etkileri 

Yılan yağının geçmişte kullanılması Mısır medeniyetlerine kadar inmektedir. Tarihte o dönemlerde yılan yağı diğer hayvanların yağlarıyla karıştırılıp, saçlar için kullanılmış ve saçlardaki kellik için önemli bir karışım haline getirilmiştir. Kelliği önlemede olumlu etkisi, yılan yağının içeriğinde yer alan EPA asidinden gelir. Bu yararlı asit dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Bundan başka saç kırılmasında ve kepeklenme sorunundan ihtiyacı olanlara destek olan bir yağdır. Yılan yağı içeriğinde yer alan keratin saçlara nüfuz eder ve saçların güçlenmesine yardımcı olur. Bu yağın düzenli olarak kullanılması saçın dökülmesini önlediği gibi, kepeklenmeye engel olmakta, saçları nemlendirerek, dökülmüş olan saçların tekrar çıkmasını sağlar.

Yılan yağının saçlarda kullanımı nasıl olur?

Aktardan satın alınan yılan yağını saçlara zarar vermeyecek şekilde, saç diplerinize masaj yaparak sürmelisiniz. Bu şekilde saçlarınızı yarım saat kadar bekletin. Bundan sonra saçlarınız için uygun olan bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınıza bu uygulamayı bir ay süreyle devam ettirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde dökülmüş olan saçların yerine yenilerinin çıktığını ve saçlarınızın dış etkenlere karşı daha dirençli hale geldiğini göreceksiniz. Yılan yağı bunun dışında mevsim geçişlerinde görülebilen aşırı saç dökülmeleri içinde kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın