Yeşim taşı dengenin sembolü mü?

yeşimYeşim taşıgibi diğer tüm doğal taşların faydaları asırlar boyu insan yaşamında dikkate alınmakta ve kullanılmaktadır. Doğal taşların çok eski tarihlerden beri var olanlarının türleri oldukça fazladır. Bu taşlar kadınların vazgeçilmezi olan mücevherlerin yapımında kullanılmış, yıllar boyu kralların eşlerinin, kadınların boyunlarında, bileklerinde ve parmaklarında gösterişiyle, ihtişam ve zarafet göstergesi olarak kabul edilmiş. Günümüzde bile bu durum çok farklı değildir.  Kadınlar hala rengârenk doğal taşlarla süslü aksesuarları kullanmakta ve şıklıklarını bunlarla tamamlamaktadır. Doğal taş sadece bu amaçla da kullanılmaz.

Her doğal taş ortaya çıktığı yere, çevre koşullarına ve yapısına bağlı olarak, kendi karakteristik özelliklerine sahiptir. Günümüzde bunun ticari bir gelir kapısı oluşturması nedeniyle cazibesi yokmuş gibi görünse de, taşların özellikleri nedeniyle çağımızdan çok önceki zamanlarda yaşamda aktif olarak yararlanıldığı bilinmektedir. Taşlar insanlar tarafından güç verme, hastalıklardan korunma ve bunlardan kurtulma, stresi atmak gibi amaçlarla kullanılmış ve masaj tedavileri sırasında faydalı etkilerinden yararlanılmıştır.

Yeşim dengenin ve temizliğin göstergesidir

Doğal taşların etkisi, verdikleri enerjiden kaynaklanır. Osmanlılar döneminden itibaren bilinen, insanın içinin kararmasına göre kararan taşlar, bu etkilerini gösteren bir kanıtıdır. Taşların her birinin farklı güzelliğe sahip olması, ancak yeşim taşının göz alıcı muhteşem yeşil rengi diğerlerinden ayrılır. Üstünde farklı renkte minik lekeler olsa da, yine de çok güzeldir. Yeşil rengin karşılığında olan doğa dolayısıyla huzur ve rahatlığı temsil eder.

  • Temizliğin simgesidir. Toksinler ve zararlı atıkların vücuttan atılmasını desteklemektedir.
  • Ağız sağlığı için faydalıdır. Diş sorunlarına ve ağrılarına iyi gelir.
  • Doğanın nasıl bir dengesi bulunuyorsa, doğanın bir kopyası olan yeşil renkli yeşim taşı, dengeyi kendi içinde barındırır. Aşırıya kaçan duygusallıktan kurtulmamızı sağlar. Duygusallığın dengelenmesinde etkilidir.
  • Kişi kendisini zayıf hissettiği zamanlarda, yeşim taşını avcunun içine alırsa önce taş ısınır ve kişiyi rahatlatır, daha sonra da kişinin kendisine güven kazanmasını sağlar.
  • Algının açılması, odaklanılması gereken çalışmalar için sizlere yardımcı olur. Özellikle bir topluluğa hitap edilecek olan zamanlarda içinizden endişeyi atmanızı ve kendinize güven duymanızı sağlar.
  • Göz hastalıklarına karşı iyi geldiği, herkes tarafından iyi bilinmekte ve alternatif tıp tedavilerinde kullanılır.
  • Kişilerde ruhsal olarak her tür aşırılıktan örneğin kibir, kızgınlık ve intikam duygusundan kurtulmaya yardımcı olur. Dinginliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Yeşim taşı sadece taş olarak yakınınızda tutulabilir, ihtiyacınız olursa kalbinize yaklaştırabilir ve bu şekilde taşı hissetmeyi deneyebilirsiniz. Bu taşı aksesuar olarak da çok şık bir takı olarak kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın