Yeşil incir reçeli nasıl yapılır?

yeşil incirYeşil incir reçeli, ülkemizde pek çok bölgede yapılan, erkek incir reçeli olarak ta anılan lezzetli bir reçel türüdür. Bu reçelin özellikleri olgun incirlerle yapılan reçelle hem tadıyla, hem de kendine has yeşil rengiyle kolayca ayrılmaktadır. Özellikle incirin bol yetiştiği Ege bölgesinde, Marmara ve Batı Akdeniz bölgelerinde yeşil incir reçeli sıkça yapılır. Erkek incir adı verilen incirlerde henüz çekirdekler oluşmaz. İlkbaharın son döneminden itibaren, Haziran ayı başına kadar toplanabilen bu yeşil incirlerin büyüklüğü, sadece küçük boyda bir ceviz kadardır. Bu küçük incirlerle yapılan reçellerde incirin kendi yeşil rengi aynen kalır, bu renk aynı zamanda reçelin şurubuna da geçer. Yeşil incir reçelin hazırlanması sizlere biraz zahmetli gelebilir. Bunun nedeni erkek incir denen incirlerin kabuklarının oldukça ince olması ve bunun soyulmasının zor olmasıdır. Bun rağmen sonuçta oldukça lezzetli bir reçel yapmış olacaksınız. Şimdi birlikte yeşil incir reçelini hazırlamaya başlayalım.

Yeşil incir reçeli için gerekli olan malzemeler

  • 80-100 adet yeşil incir
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 adet limon suyu
  • İsteğe bağlı olarak karanfil

Yeşil incir reçeli yapılışı

Reçeli yapmak için ilk önce incirleri hazırlamaya başlayın. Soğuk suyun içinde yeşil incirleri iyice yıkayın. İyice kurulayıp incirlerin sap kısımlarını ayıklayın. İncirlerin dışındaki ince dış kabuğunu soymaya başlayın. Alt kısmında olan çekirdek evlerini de, keskin bir bıçakla çok az oyup çıkartın. Bu sırada bir tencerenin içerisinde suyu kaynatın. Ayıkladığınız yeşil incirleri bu suyun içerisine koyun ve 20-25 dakika kadar ocakta kaynasın. İncirler pişince suyun içinde dibe batar ve suyunu çeker. Bu durumda incirleri kevgirle suyun içinden alın.

Sıcak suyun içerisinden çıkardığınız incirlerin diriliğini tekrar kazanması için, hiç vakit kaybetmeden hazırlamış olduğunuz soğuk suya ya da buzlu suyun içerisine koyun ve incirleri şoklayın. Buzlu suda yeşil incirleri birkaç saat kadar bekletin. Bundan sonra incirleri buzlu suyun içinden alın. İncirlerin içine çektiği suyu ve acımsı tadını giderebilmek için incirleri elinizle iyice sıkın. Tekrar bu incirleri soğuk suyun içerisine koyun ve birkaç saat süreyle içinde bekletin. Bu işlemi incirler acı suyunu tamamen atıncaya kadar 3-4 kez tekrarlayın.

Bu arada tencerenin içerisinde su ve toz şekeri şerbet için şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatın. İncirleri suyun içerisinden alıp, elinizle sıkın ve bu tencerenin içine atın. Tencerede incirler ile şurubun özdeşleşmesi için yarım saat kadar ocakta pişirin. İndirmeden önce karanfili ve limon suyunu reçelin içine ilave edin. Bundan sonra 3-4 dakika kadar reçeli kaynatın ve ocağın üzerinden alın. Yeşil incir reçelini cam kavanozların içerisine doldurun. Reçel ılındığında kavanozların kapağını kapatın ve ters çevirip içindeki hava kabarcıklarının gitmesine yardımcı olun. Bundan sonra kavanozları kuru ve serin bir alana koyun. Güneş ışığı almamasına dikkat edin. Kahvaltılarda, tatlılarda yeşil incir reçelini severek tüketeceksiniz. Bu kadar emeğinize değdiğini sizlerde anlayacaksınız.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın