Yasin, Ayetel Kürsi ve İhlas surelerinin faziletleri nelerdir?

yasinKur’an-ı Kerim’de bize gönderilen Yasin, Ayetel Kürsi ve İhlas sureleri faziletleri itibarıyla, Müslümanlara sayısız sevap kazandıran surelerdir. Yeryüzünde bulunan dini kitaplar içerisinde Kur’an-ı Kerim okunduğu her kelimenin her harfine en az on sevap yazılan Yasin, Ayetel Kürsi ve İhlas gibi surelerinin her harfine binlerce sevap kazandıran faziletli surelerdir.

Yasin suresi seksen üç ayetten oluşan, insanlardan, insanların sorumluluklarından, öldükten sonra dirilişten, Hz. Muhammed’den, vahiyden daha pek çok konudan bahseden Kur’an-ı Kerim’in kalbi ve özü diyeceğimiz bir suredir.

Ayetel Kürsi Bakara suresinin iki yüz elli beşinci ayetidir. Kur’an-ı Kerim içerisinde ayrı bir yere olan Ayetel Kürsi’yi okuyan kişi hem dünya hem de ahirette yüce makamlara kavuşur. Bütün korkularından kurtulur. Hiçbir kimse ona zarar veremez, toplum içinde sevgi ve itibar görür. Her gün okumayı adet haline getiren kişinin günahları affedilir. ALLAH’ ın en büyük ismi Ayetel Kürsi’ de mevcuttur. Bu sebeple çok faziletli bir duadır.

İhlas suresi Kur’an-ı Kerim’in yüz on ikinci suresi olup dört ayetten oluşur. İhlas suresini okuyan her Müslüman Kur’an-ı Kerim’in üçte birini okumuş gibi sevap kazanır. Kıyamet korkularından,  cehennem azabından kurtulur. Sürekli okuyanın evinin bereketi daim olur. İhlas suresi her okunuşunda insana huzur ve mutluluk verir.

Yasin, Ayetel Kürsi ve İhlas sureleri ALLAH’ın bize Kur’an-ı Kerim aracılığı ile göndermiş olduğu çok faziletli dualardır. Bizlerin doğru yolu bulması, mutlu ve huzurlu olması için yol göstericidir. Hayatımızın anlam kazanması için duaların bize anlattığını iyi idrak etmek ve uygulamak gerekir. Bu duaları bolca okuyup sevap kazanmalıyız. Zor günlerimizde bize yardım edebilecek dualarımızın anlatmak istediğini anlamalı ve hayatımıza uygulamalıyız. Yani oku, düşün, anla ve yaşa hayat felsefemiz olmalıdır.

One thought on “Yasin, Ayetel Kürsi ve İhlas surelerinin faziletleri nelerdir?

  • 13 Ekim 2016 tarihinde, saat 01:15
    Permalink

    teşekkürler Allah Razı Olsun

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: