Yaşar Doğu kimdir?

Samsun ilimizin Kavak ilçesine bağlı olan Karlı köyünde 1913 yılında dünyaya gelen Türk tarihinin önemli güreşçilerinden biri olan Yaşar Doğu, I. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli’ye yerleşmek zorunda kalmıştır. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başlayan Yaşar Doğu, henüz 15 yaşında iken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girmeyi başarmıştır. Büyük güreşçi, askere gidene kadar karakucak güreşi yapmıştır.
yaşar-doğu-kimdir
1936 yılında Ankara’da askerlik görevini yaparken, Güreş İhtisas Kulübü’ne girmiş ve böylece minder güreşine başlamıştır. 1938 yılında askerliği sona erince Ankara’ya yerleşmiş ve bu andan itibaren kulübü adına güreşmeye başladı. O dönem güreş milli takımın başında olan Finli antrenör Onni Helinen ondaki güreş stilini ve gücünü görünce 1939 yılında onu takıma almıştır. Yaşar doğu 1939 yılında Oslo’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 66 kiloda güreşmiş ve dört güreşin birinde yenildiğinden dolayı ikinci olmuştur. Avrupa Şampiyonası’ndaki serbest stildeki tek yenilgisini sayı ile Estonyalı güreşci Toots’a karşı almıştır. Oslo Turnuvası Yaşar Doğu’nun katılıp da şampiyon olmadığı tek serbest stil turnuvasıdır.

İstanbul Çemberlitaş’da 1940 yılında yapılan Balkan Şampiyonası’nda üç tuşla 3 galibiyet alan yaşar Doğu 66 kiloda şampiyon olmuştur. II. Dünya Savaşı’nın araya girmesiyle 1946 yılında Kahire ve İskenderiye’de yapılmış olan iki milli müsabakada iki tuşla iki galibiyet daha kazanan büyük güreşçi yine o yıl Stockholm’de yapılmış olan Avrupa Şampiyonası’nda 73 kilo ile 6 maça çıkmış ve hepsini kazanma başarısı göstererek ilk defa Avrupa Şampiyonu unvanını almıştır. 1947 yılında Prag’da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası’nda yine bütün rakiplerini yenmiş ve 73 kiloda şampiyonu olmuştur. 1948 Yaz Olimpiyatları’na katılan yaşar Doğu, burada 5 rakibini de yenmeyi başarmış ve Olimpiyat şampiyonu olmuştur.

Türk Milli Takımı ile1949 yılında bir Avrupa Turnesi’ne çıkan Yaşar Doğu, İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yapmışı ve hepsini kazanarak tarihi bir başarıya imza atmıştır. Yine bu yıl İstanbul’da Avrupa Güreş Şampiyonası düzenlenmiş. 79 kiloda ülkemizi temsil eden güreşçi, ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg’i sayı ile yenerek şampiyon olmayı başarmıştır.
1950 yılında Asya’da bir turneye çıkan Yaşar Doğu, Bağdat, Basra ve Lahor’da çıkmış olduğu bütün güreşlerde rakiplerini tuşla yenmiştir.

Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca sadece bir defa Dünya Şampiyonası’na katılma şansını yakalamıştır. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenme başarısını göstermiş,hayatının ilk ve son Dünya Şampiyonluğu’nu kazanmıştır. 1951 yılında Helsinki’ye giden güreş milli takımının tamamı şampiyonluk unvanıyla yurda dönmüştür. Bu takım Yaşar Doğu, Haydar Zafer, Nurettin Zafer, Ali Yücel, Nasuh Akar, Celal Atik, İbrahim Zengin ve Adil Candemir’den meydana getirilmiştir.

Güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım’da antrenör olan Yaşar Doğu,15 Aralık 1955 tarihinde Milli Takım’la birlikte İsveç’te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirmiştir. Doktorların kesin dinlenme tavsiyelerine rağmen yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etmiştir.

Ankara’da 8 Ocak 1961 tarihinde geçirdiği ikinci kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir. Kabri Ankara Cebeci Askeri Şehitliğinde bulunmaktadır. Türk güreşinin efsane isimlerinden biri olmayı başaran Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin sadece birinde yenilgi yüzü görmüş, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33’ünü tuşla kazanmıştır. Kazanmış olduğu 46 karşılaşmanın normal süre toplamı 690 dakika olduğu halde, kısa sürede yaptığı tuşlar nedeniyle bu güreşler toplam 372 dakika 26 saniye kadar kısa sürmüştür.

Bir Cevap Yazın