Yalı çapkını nasıl bir kuştur?

yalıYalı çapkını çoğunlukla tropik iklimlerde, göl ve deniz kenarında yaşam süren bir kuş türüdür. Bu kuşlar tüm dünyada uygun iklimlerde yayılış alanı göstermektedir. Kuşlara çapkın adının verilmesinin sebebi, durarak çevreyi izlemeleri nedeniyledir.

Yalı çapkını yapısal özellikleri nelerdir?

  • Yalı çapkınınınbaşı büyük, boynu kısa, gagaları uzun ve kuvvetlidir.
  • Sırtı mavimtırak yeşil renkli, karın kısmı pas renginde ve yaklaşık 17 cm uzunluğunda bir kuş türüdür.
  • Balık ve böcekleri yiyerek beslenmelerini yaparlar.
  • Kısa kuyruklu, kanatları yuvarlak, bacakları kısa ve zayıf yapılıdır.
  • Yalı çapkını eşlerinden hemen ayrılmaz, beraber avlanır ve beraber yaşadıkları bölgeleri savunurlar.
  • Nehir kenarlarında toprakta kazdıkları oyuk yuvalarda yaşam sürerler.
  • Genellikle sesiyle kendini hemen fark ettiren, bunun yanında havada asılı kalabilen bir kuş türüdür.
  • Boyları yaklaşık 27 cm kadardır.
  • Renkleri göz alıcı güzelliğe sahiptir. Erkeklerin rengi dişilere göre daha parlak olur.
  • Dişi olan yalı çapkınları ortalama olarak üreme zamanında 7 yumurta yaparlar.

Yalı çapkını yaşamı ve üremesi

Yalı çapkını kuş türlerinde erkek ve dişiler, yavrularıyla birlikte ilgilenir. Ayrıca yavrularını beslerken nöbetleşe hareket ederler. Anne babadan birisi yiyecekle gelince, yavruların her biri sırasıyla yuvada oyuğun giriş kapısına gelir ve yerler. Yavrular gün içinde ortalama olarak altı tane küçük balık yiyebilirler. Daha sonra bu durumdan sıkılarak birbirlerinden ayrılırlar. Hiçbir zaman kuşlar yuvalarını yan yana yapmazlar. Çünkü bu kuşların özelliği gereği yalnız olarak yaşamı severler. Yalı çapkınları çiftleşmesinde de çok ilginç bir durum yaşanır. Yalı çapkını yuvalarını yapınca hemen erkek yalı çapkını bir balık yakalayıp dişi kuşa ikram eder. Bu şekilde dişiyi besledikten sonra çiftleşme olur. Kuşların kuluçka süresi genel olarak 19 ile 21 gün arasında sürer. Yavrular doğduklarında çıplak doğar ve iki hafta içinde tüyleri çıkmaya başlar. Bir sonraki hafta uçmaya hazır olurlar.

Yalı çapkını, avlarını yakaladığı zaman çok hızlı hareket eder. Doksan km’ye ulaşan bir hızla suyun içine dalabilen bu kuşlar, bu hızla altmış cm derinde olan avını yakalayabilir ve daha sonra kendi ekseni etrafında dönerek, kanatlarını kürek gibi kullanır ve su üzerine çıkarlar. Avlarını ellerinden kaçırmamak için çok iyi bir zamanlama yapan kuşun dalmasıyla çıkması sadece üç saniye içinde gerçekleşir. Bu yaptığı onun bir savaş uçağı kadar hızlı hareket ettiğini göstermektedir. Oldukça ilginç bir şekilde avlarını suda farklı açıda görmesine rağmen onları bu şekilde yakalayabilmeleri, bu kuşların oldukça zeki olduğunu ve optik bilgisine sahip olduğunu gösterir.  Yalı çapkını kuşların sayısı, çevre kirliliği ve doğaya verilen zarar yüzünden günden güne azalma göstermektedir. Kuşların neslinin tükenmemesi için insanlığın biraz daha çaba göstermesi gerekir.

Bir Cevap Yazın