Yağlı cilt bakımı nasıl olmalı?

Yağlı bir cilde sahipseniz, bu sizin için dezavantaj gibi görünse de, cildiniz daha geç kırışacağından aslında önemli bir avantajdır. Kuruluğa bağlı olarak oluşmaya başlayan ince çizgiler, yağlı ciltlerde daha geç belirgin hale gelir. Yağlı cilde ek olarak, Türk kadınlarında sıklıkla görülen bir cilt tipi de karma cilt tipidir. Bu noktada cildinizi tanımanız önemli, çünkü, eğer cildinizi yağlı olarak tanımlayıp yağlı ciltler için formüle edilen cilt ürünlerini kullanırsanız, bu sefer cildinizin kuru olan bölgelerini daha da kurutmuş olacaksınız. Bu da, yeni bir cilt problemi ile daha uğraşacağınız anlamına geliyor. Gelelim yağlı ciltlerin temizliğine…

yağlı cilt bakımı

Cilt tipleri arasında siyah nokta ve sivilce oluşumuna en yatkın cilt tipi olan yağlı ciltlerin temizliği mutlaka doğru bir şekilde yapılmalıdır. Cilt temizliğinden önce, makyajınızı temizlemeden yatmak gibi bir hatayı sakın yapmayın. Bu, gözeneklerinizin tıkanmasına ve daha çok cilt problemi ile uğraşmanıza neden olur. Cilt temizliğinde ise, normal ciltler günde 1 defa yüzünü yıkıyorsa, yağlı ciltlerin bunu günde 2 kere yapmaları gerekir, çünkü yağlı ciltler gün içinde parlamalara müsaittir.

Yağlı cildinizin temizliğinde, gözenekleri tıkayacak ürünler tercih etmemeye özen gösterin. Bu nedenle, mutlaka cilt tipinize uygun ve dermatolojik ürünler tercih etmeye özen gösterin. Sabun cildinizi kısa vadede yumuşatsa da, uzun vadede cildinizin kurumasına ve gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle, cilt temizliğinde  mutlaka Avene, La Roche Posay, Bioderma, Dr.Murad ve DDF gibi ürünleri tercih etmeye özen gösterin.  Cildinize dairesel hareketlerle yüz yıkama jeli uyguladıktan sonra, yüzünüzü yıkamadan önce, şarjlı yüz fırçaları ile cildinizin ölü derilerden arınmasını sağlayın.

Yüz yıkama işlemini bitirdikten sonra, yine cilt tipinize uygun bir tonik ile cildinize kompres yapmanız gerekiyor. Tonik, cildinizde oluşabilecek parlamaların oluşmasını engellerken, gözeneklerin sıkılaşmasına da yardımcı olacaktır. Tonik işlemini uyguladıktan sonra, cildinizi kurutmak için kesinlikle havlu kullanmayın. Havlu, ne kadar temiz gibi görünse de, bakterilerle doludur ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarır. Tonikten sonra 1-2 dakika sonra, yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirip, günlük cilt temizliğinizi sonlandırın. Nemlendirici tercihinizi ise, kremsi ürünler yerine mutlaka su bazlı ürünlerden yana kullanın.

Bir Cevap Yazın