Windows 8’de gizli klasör nasıl açılır?

Kişisel bilgisayarınızı ortak kullanıyorsanız ya da bazı klasör ya da belgelerin meraklı gözlerden uzak kalmasını istiyorsanız Windows sizin için klasörlerinizi gizleme, ya da gizli klasörlerinizi tekrar görünür hale getirme seçeneğini sunuyor. Bazen de sistem tarafından korunan bazı sistem dosyalarında değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için de gizli klasörleri göstermeniz gerekir.

Lafı fazla uzatmadan bu seçeneği Windows 8’de nasıl gerçekleştireceğimizi konuşalım.

win-8-gizli-klasor

Windows 8’de Klasör Gizleme ve Gizli Klasörleri Görünür Yapma
Görev çubuğunda bulunan Windows Gezgini‘ne tıklayın ya da Windows+E tuş kombinasyonunu kullanın.
Araç bölümünden Görünüm sekmesini seçip Gizli öğeler kutucuğunu işaretleyin.

Ya da yine Görünüm sekmesindeyken Seçenekler butonunun altındaki oka tıklayarak Klasör ve arama seçeneklerini değiştir‘i işaretleyin. Açılan pencerede tekrar Görünüm bölümüne geçip Gizli Klasörleri Göster‘i işaretleyerek gizli dosyaları görünür yapabilirsiniz.

Klasörleri gizlemek içinse, gizlemeyi istediğiniz klasörün üstüne sağ tıklayarak Özellikler butonunu seçin. Açılan pencerede Genel sekmesinin en alt kısmında Öznitelikler bölümünde Gizli seçeneğini aktifleştirin.

Uyarılar ve Dipnotlar

Eğer gizli klasörleri görünür hale getirdiyseniz ve sistem dosyalarında bilmeden bir değişiklik yaparsanız bu durum bilgisayarınızda ciddi yazılımsal hatalar oluşmasına neden olabilir. Eğer bu dosyalarda ne değişiklikler yapacağınızı bilmiyorsanız hiç kurcalamamanız önerilir.

Windows 8 için gizli klasör açma ve klasör gizleme seçeneği, aynı şekilde Windows 7 ve Windows Vista gibi eski sürümlerde de geçerlidir. Vista ve 7’de de Windows+E kombinasyonuyla Windows Gezgini‘ni çalıştırabilir, açılan ekranda Düzenle butonundan Klasör ve arama seçenekleri kısmını seçebilirsiniz. Burada da Görünüm sekmesini seçerek Gizli klasörleri göster‘i aktive edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın