Vücuttan ödem atmak için ne yapılmalı?

ödemVücutta bazı nedenler yüzünden suyun atılamaması, suyun vücutta birikmesi ödem oluşmasına neden olur. Bu vücutta şişliklerin oluşmasını sağlar. Özellikle sıcak havalarda bu daha fazla rahatsız eder. İnsanlar genellikle bunu kilo aldım diye değerlendirse de, endişelerin yersiz olduğu ancak ödemin dağılmasından sonra anlarlar. Ödemden kolay bir şekilde kurtulmak mümkündür. Bunları bir araya toplayarak, sizlere yardımcı olmak istedik. Ödemi kilo alma olarak değerlendirip, diyet programlarına başlamadan önce bazı önlemler alarak bundan kurtulabilirsiniz.

Vücutta olan ödem nasıl anlaşılır?

Vücudunuzdaki ödemi anlamak için, sabahları uyanınca yüzünüze bakmanız gerekir. Eğer yüzünüz normalden şiş ise, şişlikler ellerinizde ve ayaklarınızda da olur, kilonuz tartıldığınızda her gün değişik çıkıyorsa, vücudunuzda ödem olduğunu anlamalısınız. Ödemin nedenleri içinde fazla tuzlu besinlerin tüketilmesi, tatlıları fazla yeme, suyun yeterince içmemek, uyku düzeninin bozulması, uzun süre ayakta kalmak yer alır.

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

Önce tükettiğiniz besinler az tuzlu olmalıdır. Yemeklerin içine fazla tuz atmayın. Tuz vücutta suyu tutan, zararlı bir maddedir. Başka baharatlar kullanılarak yemeklerinizi lezzetlendirmelisiniz. 1 gram tuz vücutta 200 ml su tutar. Tuzu arttırdıkça vücuttaki ödemde artar.

Vücutta ödem yoksa bile, ödemi önleyici, sağlığınıza katkı yapa bitkilerin ve şifalı otların tüketilmesi gerekir. Ödem engelleyici olarak ısırgan otu, funda yaprağı, kiraz sapı ve biberiye kullanabilirsiniz.

Günlük olarak aldığınız şekere dikkat edin. Eğer şekeri tamamen bırakırsanız, daha mükemmel olur. Çünkü şekerde vücutta aynı tuzun yaptığı gibi suyu tutar.

Vücuttan ödemin atılması için, yeşil yapraklı sebzeler, muz, kiraz ve kayısı gibi meyveler yemelisiniz.

Fazla miktarda şekerli içecekler, asit içerikli içecekler, hazır soslar, kafeinli içecekler ve alkollü içecekler az tüketilmelidir. Bunların yerine su tüketilmesi önerilir.

Kefir ve probiyotik yoğurt tüketmeli ve vücutta su tutulması önlenmelidir.

Vücutta oluşan ödemin başka bir nedeni uyku düzeninin bozulmasıdır. İnsanlar her gün düzenli 8 saat uyku uyumaya dikkat etmelidir. Böylece vücudunuz daha düzenli çalışarak, ödemden kurtulur.

Sağlıksız beslenenler hızlı bir şekilde kilo alır. Kiloların fazlalaşması damarlar üzerinde olan basıncın artmasına ve vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden ideal kiloda kalarak, düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir.

Vücudunuzdaki düzen belli bir ritimde olmalıdır. Bunu düzenli olarak egzersiz yaparak sağlayabilirsiniz. Böylece ödem oluşmasını engeller, ödemin atılmasını sağlarsınız.

Kan dolaşımı sağlıklı olduğunda, dengeli olarak ödem atılır ve ödemin oluşmasına mani olursunuz. Bunu düzenli olarak vücudunuza masaj yaparak sağlayabilirsiniz.

Vücuttan ödem atmak için kullanılabilecek bitkisel çaylar

Ödem vücuttaki sıvı birikmesiyle oluşur. Bu sorundan kurtulmanız için, bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Bitkisel çaylar kişinin daha fazla su içmesini sağlar. Su içmek insanların düşündüğü gibi vücutta ödem yapmak yerine, aksine ödemin atılmasına yararlıdır. Su oda sıcaklığında olduğunda ya da sıcağa yakın olduğunda daha faydalıdır. Bitkisel çayları içtiğinizde idrara daha fazla çıkabilirsiniz. Ancak bunları mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız. Sizlere ödem atma için tavsiye edeceğimiz bitkisel çay tarifinde kiraz sapından yararlanabilirsiniz. 1 bardak kaynamış sıcak suyun içerisine 5-6 gram kadar kiraz sapı koyun ve 10 dakika demleyin. Bunu günde 2-3 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Bir uzmana danışmanız yararlı olur.

Vücuttan ödem atıcı besinler nelerdir?

Beslenmede özellikle lifli yiyecekler karın bölgesinde şişliği azaltıcı etkiler yapar. Bağırsak hareketlerinin artmasına neden olan lifli besinler, şişkinliği azaltıcı etki yapar. Ancak vücutta olan ödemin atılması için, rafine olmayan besinler yani işlenmemiş gıdalar tüketilmelidir. Bunların içinde yeşil renkli besinler, taze meyveler ile bunlarla hazırlanmış meyve suları bulunur. Şeftali, dereotu, patlıcan ve armut özellikle tavsiye edilen yiyecekler arasındadır.

Bir Cevap Yazın