Vitamin hapları zararlı mı?

vitamins1-1024x899

Bağışıklık sistemini arttırmak için özellikle kış aylarında kullanılan vitamin haplarının kullanımı son yıllarda büyük bir oranda arttığı belirlenmiştir. Toplumda vitamin haplarının herhangi bir zararının olmadığı düşünülmekte idi. Fakat doktora danışılmadan veya gerekli tahliller yapılamadan bilinçsiz ve rastgele alınan vitamin ilaçlarının insana fayda yerine zarar verdiği uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Bu manayı destekleyen ve İngiltere’de yapılan bir araştırma neticesinde vitamin haplarının doğru bir şekilde kullanılmadığı durumlarda insan sağlığı noktasında ne gibi tehlikelere sebep olabileceğini ortaya koymuştur.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, gereksiz ve rastgele doktor tavsiyesi olmadan kullanılan A Vitamininin cilt hastalıklarına, C Vitamini böbrek hastalıklarına, B6 vitamini sinirlerde hasara ve D vitamininin ise kalp ritm rahatsızlıklarına sebep olabileceği söylenmiştir. Uzmanlar özellikle en tehlikelisinin kalp ritmini bozduğu için D Vitamininin olduğunu belirtmişlerdir. Bu ilaçların çok fazla kullanıldığında rahatsızlıkların olacağı tespit edilmiştir. Özellikle hamile olan kadınların vitamin haplarını rastgele ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması, yoksa çocukta büyük sıkıntılara sebep olabileceğini söylemektedirler.

Bir uzman tarafından yapılan açıklamaya göre, suda eriyebilen vitaminlerin rahatlıkla vücuttan atıldığı halde bazı vitaminlerin ve minerallerin ise vücutta depo edildiğini, bu depo edilen vitaminlerin ise ilaç yoluyla fazla alındığında karaciğer üzerinde toksit etkisi yaptığını söylemiştir. Ayrıca bu ilaçların yemekle beraber veya sonra alınmaması, ya iki saat önce veya sonra alınması gerektiği, çünkü yemekle alınan vitaminlerin emilimini azalttığını söylemiştir.

Hekimler kullanılan bu vitamin ilaçlarının fıtri olmadığı için yan etkilerinin de olabileceğini söylemişlerdir.

Onun için vitamin haplarını kullanmadan önce ya bir doktora danışılmalı veya gerekli tahliller yapıldıktan sonra ihtiyaç var ise o zaman ilaç takviyesine gidilmelidir. Zaten sağlıklı ve düzenli beslenen, meyve ve sebzeleri bol tüketen insanlarda vitamin takviyesine ihtiyacın olmayacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın