Vitamin eksikliği halsizliği önler mi?

halsizlikVitaminler bünyenin daha sağlıklı hale getirilmesi için ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça etkilidir. Bunu sağlamak için sağlıklı bir beslenme düzeni kurulmalı ve gerekirse doktora danışılıp ilaç formunda vitaminler alınabilir. Sağlıklı beslenme sırsında mümkün olduğu kadar doğal besinler alınmalı, alkol ve sigaradan uzak durup, aynı zamanda hareketsiz yaşam tarzından kaçınılmalı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanmalıdır. Normalde halsizlik genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Bu çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olarak hissedilir. Grip, nezle gibi solunum yolları hastalıklarında insanlarda halsizlik hissedilmesi sıkça olabilir. Bu tür hastalıklardan korunmayı sağlamak için vücudun dirençli olmasına çalışılmalıdır.

Vitaminler ne işe yaramaktadır?

Vitaminler insanların bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda vücudun gelişimini destekler ve normal büyümesine yardımcı olurlar. Bunun dışında yardımcı organların ve hücrelerin normal işlevlerini yapmasına katkı sağlarlar. Havuç yenildiğinde içeriğindeki A vitamini sayesinde göz sorunları önlenir, K vitamini alındığında kan pıhtılaşması sağlanır. Bu gibi etkiler her vitamin için geçerlidir. Ancak vücuda alınacak vitaminlerin gelişigüzel kullanılması halinde bu fayda yerine zarar sağlayabilir. Sağlık ve güzelliğin korunması vitaminler sayesinde olsa bile, bilinçsizce yapılacak bir tüketim tavsiye edilmez. Aşırı miktarda alınacak bir vitamin baş ağrısı, bulantı ve kusma, idrar yolunda farklı sorunlar yaşanabilir ve ölüme kadar giden bir süreç yaşanabilir.

Vitamin ihtiyacı nasıl karşılanmalı?

Halsizlik gideren bir vitamin kullanımı vücut açısından sayısız fayda sağlayabilir. Vitaminlerin daha çok bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunması nedeniyle, dengeli olarak beslenmek, vücudun vitamin ihtiyacının karşılanmasına yeterli olur. Ancak bazı özel zamanlarda yani hamilelik dönemi, spor yaparken, gelişme çağı ya da hastalıkların etkili olduğu dönemlerde insanların vitamin ihtiyacı daha fazla olacağından, bu durumda ilaç formunda olan vitaminlerin kullanılması faydalı olacaktır.

Halsizlik için hangi vitaminler alınması gerekir?

E vitamini: Bu vitaminin özellikle beyin yorgunluğundan oluşan halsizlik için kullanılması gerekir. Beyne ihtiyacı olan oksijenin daha fazla gitmesini sağlayan E vitamini, besinlerin içinde yumurta sarısında, zeytin ve fındığın içeriğinde bol miktarda bulunur.

C vitamini: Bu vitamin özellikle kış aylarında daha çok görülen hastalıkları önlediği için, halsizlik etkilerini gidericidir. Yaz aylarında yaşanan halsizlik etkisinin giderilmesi içinde tavsiye edilmektedir. Özellikle besinlerden kivi, portakal, limon, ananas ve yeşil biber gibi yiyeceklerde bol miktarda vardır. Besinlerin içinde daha çok kuşburnu C vitamini açısından oldukça zengin ve doğal bir antioksidandır.

D vitamini: Bu metabolizmayı hızlandırıcı olarak etki ederek, vücuda kalsiyum ve fosfor alımını kolaylaştırıcı bir vitamindir. Vücuttaki halsizliği giderici olan bu vitamin balıkta, süt, yumurta, peynir gibi besinlerde yeteri kadar bulunur.

B12 vitamini: Bu vitaminin yeteri kadar alınmaması yani eksikliği durumunda vücutta kronik olarak halsizlik ve yorgunluk gelişebilir. Bu türden sorunlar dinlenmekle bile geçmez. Bu nedenle mutlaka vücuda B12 vitamini ilaç olarak takviye şeklinde alınmalıdır. Bir kan tahlili yapılarak, vücutta eksik olan vitaminler daha rahat belirlenir.

Bir Cevap Yazın