Vişneli irmik helvası nasıl yapılır?

vişneliVişneli irmik helvası yapımı oldukça kolay ve pratik bir tatlıdır. Yaz kış yenebilecek lezzetli ve besleyici bir tatlı seçeneği olarak tercih edilebilir. Tatlıyı hazırladıktan sonra, buzdolabında iki gün boyunca saklayabilirsiniz. Ancak taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. İçinde süt olduğundan buzdolabının dışında saklanması sakıncalı olabilir. Tarifimizi denedikten sonra, irmik helvasını sade yerine bu şekilde pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bu lezzetli tatlıyı akşama yetiştirelim.

Vişneli irmik helvası için gerekli malzemeler

  • 1 kg süt
  • 1 su bardağı dolusu irmik
  • 1 su bardağı dolusu toz şeker
  • 1 paket vanilyalı puding
  • 1 paket vanilya
  • 2.5 su bardağı vişne suyu

Üstü için

  • 1 çay bardağı dondurulmuş vişne
  • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi
  • 4 yemek kaşığı Antep fıstığı

Vişneli irmik helvası yapımı

Derin bir tencerenin içinde süt, toz şeker ve irmiği karıştırın. Ocakta orta derecedeki ateşte pişirme işlemini başlayabilirsiniz. Tatlının güzel olması için, sürekli olarak karıştırın. Bu sayede topaklanma olmaz ve tatlının dibi tutmaz. Tencerenin içinde olan tatlı iyice koyulaştığı zaman, malzemelere vanilyayı da ilave edin. Bu irmik tatlısının pişme süresi sadece 15 dakika sürer. İyice koyulaştıktan ve kıvamı bulan tatlının pişme süreci tamamlanmış olur. Pişmiş olan vişneli irmik helvasını, bir kepçe yardımı ile servis yapacağınız cam kâselere dökün. Bu aşamada tatlının üstüne vişneli sos için, biraz yer bırakın. Servis kâselerini yarım olacak şekilde doldurun. Kâselere doldurulan tatlıyı soğuması için kenara alın. Şimdi ikinci aşamamıza yani vişneli sosun hazırlanmasına başlayabiliriz.
Uygun boyda derin bir tencerenin içine vişne suyunu dökün ve malzemelerin arasında vermiş olduğumuz vanilyalı pudingi tencerenin içine boşaltın. Ocağınızı orta ateşte ayarlayarak sürekli karıştırmak şartıyla pudingi pişirin. Kıvamı iyice koyulaşan puding pişmiş olduğundan, ocağı kapatarak 5 dakika süreyle pudingi karıştırmaya devam edin. Bu sayede pudingin üstünde kaymaklanma olmaz ve akıcı bir kıvam elde edilir. Pişen ve kıvam alan vişneli pudingi kâselerin üstüne dikkatli bir şekilde ilave edin. Tatlımızın genel görünümünü belirledikten sonra, sizde hayal gücünü de kullanarak süsleme aşamasına geçebilirsiniz. Malzeme listesinde olan dondurulmuş vişneleri kâse başına eşit gelecek şekilde paylaştırın ve tatlınızın dekorunu oluşturmaya başlayın. Kâselerin üzerini hindistan cevizi ile süsleyin,  diğer yarısını ise antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Bu süslemelerin tam ortasına ise, vişneleri sıralamaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz her tatlıya çok güzel yakışan yeşil nane yapraklarını hazırladığınız tatlıda da kullanabilirsiniz.  Bu şekilde sunumunuzu daha çekici hale getirebilirsiniz. Vişneli irmik helvasını sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın