Varislerin doğal tedavi yöntemleri var mı?

varisGenellikle bacaklardaki damarları etkileyen varis rahatsızlığı için, doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması sayesinde, varis nedeniyle yaşanan belirtileri en aza indirmek mümkün olabilir. Bacaklarda özellikle örümcek ağı gibi bir görünüme neden olan varislerin en çok rastlandığı bölgeler içinde, bacaklar ilk sırada yer alır. Fakat varisler bacakların yanında ellerde, yüzde ve uyluk kemiğinin yukarısında da görülebilir. Varis sorununa rastlanan bölümlerde damarlar genellikle renk olarak mavimsi, kırmızı ve bordoya benzer bir renkte cilt üzerinde kendini gösterecek hale gelir. Bunun sebebi ise kan sirkülasyonunda olan sorunlar ve ilerlemiş yaşla beraber kalbe kan pompalanmasının yavaşlamasından ileri gelir.

Varis doğal tedavi yöntemleri

Varis tedavisinde günümüzde serleştirme ve lazer tedavisi olarak anılan skleroterapi adındaki yöntemlerin kullanılmasının dışında farklı doğal ve bitkisel yöntemler kullanılıp varisin istenmeyen ve estetik olmayan görüntüsünde oldukça belirgin şekilde azalmalar olur. Varis rahatsızlığı erken aşamada çok ciddi derecede sağlık sorunlarına sebep olmadığından, doğal tedavi şekilleri ya da kozmetik çözümlerle varisleri tedavi etmek ve iyileştirmek isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Kilo Kontrolü: Varis rahatsızlığı olan kişiler ilk olarak fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmalıdır. Vücut ağırlığı arttıkça bacaklarınızın taşıyacağı yükte bir hayli artar. Bacakların taşıdığı bu fazla yük ile oluşan baskı ise, her geçen gün varislerin meydana gelmesine ve var olan varislerin artmasına neden olur. Varis ya da başka ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için özellikle kilo kontrolünü dengeli bir şekilde tutmaya dikkat edilmelidir.

Egzersiz: Varislerin oluşmasının temel sebebi kan dolaşımı ile ilgili olan sorunlardır. Bu nedenle özellikle kan dolaşımını arttıracak ve düzene sokabilecek rutin olarak yapılan egzersizler ve sportif çalışmalarla varis oluşumuna engel olunabilir ve bunun yanı sıra görünümlerini de en aza indirir. Her gün düzenli şekilde en az 45- 50 dakika kadar tempolu yürüyüş yapmak, varisler açısından etkili olacaktır. Bu şekilde kendi belirlediğiniz farklı egzersizleri ve yürüyüşleri düzenli olarak haftanın 5-6 günü uygulayabilirsiniz.

Tuz: Aşırı miktarda alınan sodyum ve tuz damarlar açısından istenmeyen etkiler yaratacağından, tüketilecek tuz en aza indirilmeli ve mutlaka minimum ölçülerde tuz tüketilmesi gerekir.

Pozisyonlar: Sürekli oturup masa başında çalışıyorsanız, düzenli olarak her saat başı ayağa kalkılmalı ve 5-6 dakika kadar dolaşarak hareket edilmelidir. Bunun dışında bacakları üst üste koyup oturulmamalı ve işin gereği olsa bile, uzun süre hareket etmeden ayakta duruyorsanız dinlenme sırasında ayaklarınızı mutlaka on dakika kadar yukarıya kaldırıp dinlendirin.

Vitaminler: Varis tedavisi sırasında C vitamini açısından zengin olan greyfurt, limon, portakal, mandalina ve benzer turunçgilleri bol miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Yeşil sebzeleri tüketmeli, meyveler özellikle bolca çilek tüketilmelidir. Ayrıca damarların içinde meydana gelecek kan sızıntısına engel olabilecek diğer bir vitamin olan K vitamini içeren, yeşil taze sebzeler, domates ve lahana gibi sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kıyafet Seçimi: Varis rahatsızlığı olanlar dar iç çamaşırlarını ve dar pantolon giymeyi terk etmelidir. Bunların zararlı etkilerinin yanı sıra yüksek topuklu dar ayakkabıları giymekten de uzak durulması gerekir.

Sirke: Varis tedavisi için sizlere yardımcı olacak diğer bir seçenek sirkedir. Damarların dıştan tedavi etmek için temiz yumuşak bir havluyu elma sirkesine batırarak, sıktıktan sonra bacaklarda varislerin yoğun olduğu bölgeye sarın ve 25-30 dakika kadar havluyu üzerinde bekletin. Sirkenin varislere olan etkisine şahit olmanız için 3-4 hafta kadar bu uygulamaya devam etmelisiniz.

Varis tedavisinde bu sayılan doğal tedavi şekillerinin yanı sıra bitkisel ürünler içinde pagoda ağacının özü ve atkestanesi özütü de varis tedavisi için uygulayabileceğiniz farklı seçeneklerdir. Bu tür doğal varis yöntemlerini uygulamadan önce, mutlaka bunların sağlığınıza uygun olup, olmadığını öğrenmek için bir doktora danışmalı ve fikir almalısınız.

Bir Cevap Yazın