Varis türleri nelerdir?

varisVarisler vermiş oldukları belirtilerin etkisiyle fark edilmektedir. Hastalarda bazı şikâyetlere sebep olan varislerin en sık hissedilen belirtileri ağrı ve çabuk yorulma şeklinde olur. Bunun yanı sıra bacaklarda olan ağırlık hissi, ciltteki renk değişimi  ve şişkinlik oldukça bariz varis semptomlarıdır. Bazen bacaklarda oluşan kaşınma ve uyuşukluk gibi etkiler varislerin yüzünden meydana gelir. Bu belirtilerin olması varis türlerine göre farklılık gösterir. Hastalarda olan yakınmaların türü varisin derecesine ve türüne göre farklı. Genelleme yapıldığında varisler üç farklı türde olabilir.

Varis türleri nelerdir?

Kılcal damar varisleri ( Telenjinektazi ): Bu tür varisler kılcal damar çatlamaları yüzünden meydana gelenlerdir. Toplumda genellikle 30-50 yaş arasında olan kişilerde daha çok kadınlarda etkili olur. Bu türde olan varislerin oluşmasının sebebi genellikle vücutta olan hormon değişimleridir. Vücutta olan östrojen hormonunda olan yükselme nedeniyle kılcal damar varislerinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Bacaklardaki görüntüsü genellikle örümcek ağı tarzında oluşan varislerdir. Hastalarda hormonal değişimler geçici süreyle etkili olduğu için, bu çeşit varislerde hastalarda geçici süre etkili olabilir. Cilt üzerinde yüzeysel yerleşim yapan ve boyutu bir mm den daha küçük olan varisler, ciltte taşma yapmadığı için yani ciltte kabarıklık meydana getirmediğinden, dıştan elle temasla fark edilemez. Varislerin renkleri mavi ve kırmızı çizgilerden oluştuğu için, bu varislerin renklerinin bu olduğu ve örümcek ağı gibi çizgisel bir görünümü olduğu söylenebilir. Daha çok ailesinde genetik olarak varis sorunu bulunan kişiler bu konuda daha çok risk taşımaktadır. Bu çeşit olan varisler kişileri sadece estetik olarak huzursuz eder. Bundan başka bir soruna ya da sıkıntıya sebep olmazlar. Daha çok yaşın ilerlemesi nedeniyle kılcal varisler daha fazla etkili olabilir.

Retiküler varisler: Bu çeşit varisler ile kılcal varisler arasında bulunan en önemli fark, cilt yüzeyine dokunulduğu zaman elle hafif derecede kabarıklık olmasıdır. Bunların renkleri mavi olur ve yapısı kıvrımlı özellikte olur. Varislerin boyutları ise 1-3 mm arasında olabilir. Bacakların her tarafında etkili olabilir. Ancak en çok izlendikleri bölge diz arkasıdır. Yaşın ilerlemesi ve venöz yetmezliğin artması nedeniyle varislerde ayak bileğinin çevresinde daha çok meydana gelmeye başlar.

Büyük toplardamar varisleri: Bu türdeki varisleri hem görünürde gözle görmek, hem de temasla yani elle dokunarak hissetmek daha kolaydır. Kıvrımları daha geniş boyutta olup, boyutları da büyük olur. Bacakta safen damarların büyük ve küçük olanı ve damarların uzunluğu kadar etkili olur. Varisler renk olarak damarın kendisinin rengi olan yeşil olarak görünüme sahiplerdir. Bacakların iç kısmında ve baldırların bölgesinde daha fazla etkili olur. Bu türdeki varisler, varisler yüzünden etkili olan yan etkilerin meydana gelmesine uygun ortam hazırlamaktadır. Tedavi edilmedikleri zaman, giderek büyür, gelişir ve sayıca artma gösterirler. Hastalar açısından en fazla şikayete neden olan varis türleri arasında yer alırlar.

Bir Cevap Yazın