Uzun yaşamak için neler yapmalıyız?

Uzun yaşama sahip olan kişiler, buna nasıl sahip olduklarının farkında değildir. Dışarıdan bakıldığında uzun yaşamın genlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu etken olsa da, kendi çabalarımızla uzun yaşamı kendimize hediye edebiliriz. Uzun yaşayan insanlar

uzun yaşam

üzerinde yapılan araştırmalarda, yaşam biçimlerinin etkinliği kanıtlanmıştır. Kişilerin yaşam tarzları, onların hayatlarının süresini etkilemektedir. Genetik mirasın yanında yaşam tarzları kişileri daha uzun yaşatmaya sebep olmaktadır.  Yaşam tarzını daha iyi koşullara getirebilmek için, yapılması gerekenleri incelersek aşağıdaki sonuçlara ulaşırız.

Daha az kalori almak: Beslenme şekli yaşam üzerinde oldukça etkilidir. Hem sağlıklı olmamızda, hem de uzun yaşamamızda rol oynamaktadır. Yenilen besinlerin organik olması, temizliği ve genetikleriyle oynanmaması yanında daha az kalori içermesi sizlere faydalı olacaktır. Dünyadaki uzun yaşayan kişiler düşük kalorili beslenme ile oldukları yaşlara gelmişlerdir. Fazla alınan kaloriler bedeni daha fazla çalıştırarak yormakta ve beden yıpranmaktadır. Bu sebeple bedenimize ne az miktarda, ne de fazla miktarda kalori almalıyız. İnsanlar kendilerine her şeyin fazlası iyidir, telkini yaparak porsiyonlarını büyütmektedir. Benzinin yüksek oktanlısı, yatırımın büyüğü, yemeklerin fazlası gibi hep büyük talepler yaşam tarzı haline gelmiştir. Her şeyin fazlası insanları mutlu ya da sağlıklı yapmaz. Bazen bu fazlalıklar olumsuz sonuçlara sebep olur. Hastalıkların sebebi yetersizlik ve aşırılık olarak tespit edilmiştir. Yani aşırı egzersiz gibi yetersiz egzersizde, aşırı beslenme de, yetersiz beslenme de insanı hasta etmekte ve yaşamını kısaltmaktadır. Bedeninize ihtiyacı dışında kalori almamaya gayret ediniz.

Sağlıklı damarlara sahip olmak: Uzun yaşayan kişiler sağlıklı ve temiz damarlara, az kolesterole ve homosistine sahiptir.  Bu değerlere sahip olmak insanları kalp hastalıklarından, damar hastalıklarından %80 oranında korumaktadır. Buna sahip olan insanlar doğru beslenme, az alkol tüketimi, düzenli egzersiz ve az miktarda strese sahip olma gibi sebeplerle uzun yıllar yaşamışlardır. Bu şekilde damarlar daha genç tutulmuştur. Bedenlerinin her tarafına uyguladıkları egzersizlerle, her bölgelerini çalıştırmayı başaran insanlardır bunlar. Bu sayede damarlar daha elastik hale gelmekte, iç organların ve salgı bezlerinin işlevleri arttırılmaktadır. Uzun yaşayanlar sürekli hareket halinde olduklarından damar sağlıkları en üst seviyede seyretmektedir.

Güçlü kemikler ve hormonların düzeni: Kemiklerin ve hormonların güçlendirilmesi uzun yaşama etki eden sebeplerdir. Bunu sağlamak için yapılan egzersizler ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalıyız. Uzun yaşayan insanlarda hormonlara bağlı kanserler ve diğer rahatsızlıklar yoktur. Kemiklerindeki kalsiyum oranı yüksektir. Bunları sağlamak için düşük kalorili beslenme, sebze ve meyve tüketimi, omega 3 ve diğer yağların tüketilmesi, yüksek lif oranlı beslenme, yağ oranını azaltmak için egzersiz yapılması gerekmektedir. Sağlıklı kemikler için güneş ışığının etkisini de unutmamak gerekir.

Zayıflık ve dayanıklılık: Fazla kilolar sağlığınıza zararlı olduğu kadar, ömrünüzün daha da kısalmasına sebep olacaktır. Çevrenizde uzun yaşayan insanlara bakarsanız hepsinin zayıf olduklarını görürsünüz.  Bu insanların beden kitle endeksleri 18-22 arasındadır. Hem zayıflar, hem de fiziksel olarak dayanıklılar. Uzun yaşayan kişiler sürekli yemek yemedikleri gibi, köşelerinde miskin bir şekilde oturmazlar. Sürekli üretken haldedirler. Sosyal olmaktan keyif aldıkları için sıkıntıdan yemek yemeyi düşünemezler.

Doğal menopoz: Uzun yaşayan kadınlarda doğal ritimler ve menopoz herhangi bir takviye gerektirmeden atlatılır. Bu kadınlar östrojen takviyesi gerekmeden menopozu rahatça atlatırlar. Bunun sebebi beslenme ve egzersiz uygulamalarıdır. Bedenlerine östrojen sağlayan soğan, fasulye, brokoli gibi besinleri tüketmelerindendir. Menopozda yaşanan sıcak basmaları ya da kalp hastalıkları onların yanına uğramamaktadır.

Güçlü cinsel hormonlar: Uzun yaşayan insanlar ileri yaşlarında bile çocuk sahibi olacak kadar güçlü cinsel hormonlara sahiptir. Aktif cinsel hayatlarını uzun yıllar devam ettirebilirler. Östrojen ve testosteron gibi seks hormonları yeterli düzeyde olan kişiler, olduklarından daha genç göstermektedir. Bu onları kalp hastalıklarından, damar hastalıklarından, kanserden korumaktadır. Güçlü bir cinsel enerjiye sahip olmak ve bunu ılımlı bir şekilde kullanmak faydalı olacaktır.

Zihinsel ve ruhsal sağlık: Uzun yaşayanlar yaşam standartlarını yükseltecek tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Kendilerine güvenen, verimli olan kişiler duygusal iniş ve çıkışlar yaşamamaktadır. Kendilerini stresten uzak tutarak sağlıklı ve uzun yaşamın kapılarını açmışlardır. Yaşama her zaman ılımlı yaklaşma özellikleri vardır. Affedici ruh halleri bulunmaktadır. İnsanlarla güçlü sosyal bağlar kurarak ve ruhsal açıdan ılımlı yaklaşımla hareket etmektedirler.

Bir Cevap Yazın