Uyuşturucu maddeler hangi zararlı etkilere neden olur?

uyuşturucuBağımlı olanları ölüme kadar götürebilen uyuşturucu maddeler, kişilerde her geçen gün artan dozlarda uyuşturucu maddelere istek uyandırıp sonuçta öldürücü dozun alınmasına gidecek kadar zararlı etkilere neden olur. Uyuşturucu maddeler kullanıldığında kan aracılığıyla direkt olarak vücutta merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Bu maddelerin içinde bazıları sakinleştirici uyuşturucu etkisi gösterirken, bazı maddelerde uyarıcı etkiye sebep olur. İlk kez vücuda alındığı zaman keyif veren bu maddeler, birkaç kez alındıktan sonra insanlarda bağımlılık etkisini göstermeye başlamaktadır. Bağımlı hale gelmiş olan kişilerin, uyuşturucu maddeyi kullanamaması halinde vücudundaki uzuvlarda titremeler ve kramplar olmaya başlar, ayrıca mide bulantısı ve kusma, korkma, bilinç bozukluğu, halüsinasyonlar görme, şuur kaybının olması gibi etkiler oluşmaya başlar. Uyuşturucu kullanılması devamlı hale geldiği zaman, kişinin bünyesinde zayıflık, bağışıklık sisteminin çökmesi, vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasız kalması ve fiziksel gücün kaybedilmesi gibi olumsuz etkiler meydana gelmeye başlar.

Doğada yetişen bazı bitkilerden özel işlemler yapılarak elde edilen ya da sentetik şekilde oluşturulan bu maddeler, vücutta sinir sistemini etkileyip kişiyi bağımlı hale getirmektedir. Kişiyi güçsüzleştirerek, duyuları azaltılması ya da yok edilmesi gibi olumsuzluklar gelişir. Hem giderek bu etkiler daha fazla şiddetlenir, hem de kullanılan uyuşturucu maddelere daha fazla bağımlılık ortaya çıkar. Bu durum giderek alışkanlık halini alır. Bu tür olumsuz etkilere sebep olan maddeler, genel olarak uyuşturucu madde olarak tanımlanmaktadır. Bu uyuşturucu maddelerin en önemli olanları esrar, kokain, morfin, kloral ve meskalin gibi zararlılardır. Bunların kullanımı insanların beyin zarı hücrelerini uyarmakta, beynin hücrelerini bozmakta, dengesizlik yaratmakta, kişilik bozukluğu ve sapık davranışlara itmektedir. Uyuşturucu maddelerin kullanma süresinin artması, alınan dozun yükselmesi meydana gelen zararlı etkilerin artmasını sağlar. Alışkanlığın derecesi artar ve bu maddelerden kurtulma olasılığı azalmaya başlar.

Uyuşturucu maddelerin zararları nelerdir?

Esrar:Bu uyuşturucu madde Hint kenevirinin uçtaki çiçeklerinden elde edilir. Tütüne ilave edilen madde, sigara gibi sarılır. Başta Orta Doğu’da kullanılan esrar, günümüzde tüm dünyada etkili şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanıldığı zaman kişiye rüya âlemindeymiş gibi sakinlik verir. Zaman içinde kendini boşlukta gibiymiş gibi hissetme, gevşeme ve uyuşukluk etkisi meydana gelir. Kişi bundan sonra hayaller görmeye başlar.

Morfin: Bu maddenin uyuşturucu etkisi nedeniyle tıp alanında kullanılması yaygındır. Afyon bitkisinden elde edilen morfini kullanan kişilerde halsizlik, hazımsızlık ve kilo verme gibi etkiler meydana gelir. Davranışlarının yapmacık olması, huysuzlaşması, ahlak değerlerinin ve yargıları yok olması ve tembellik duygusu gelişir.

Eroin: Morfinden elde edilmiş olan bu beyaz tozun kullanımı buruna çekilerek olur. Kişilerin vücuduna uyuşukluk ve keyif verir. Zaman içinde bunlar alışkanlık halini alır. Kullananlar eroini bulabilmek için, bazen hırsızlık ve cinayet gibi davranışlarda yapabilir. Kişide çılgın davranışlar, ruhsal çöküntü ve cinsel gücün kaybedilmesi gibi etkiler meydana gelir.

Kokain: Koka yaprağından elde edilmiş olan beyaz tozun kullanımı yine buruna çekilerek olur. Bazen bitkinin yaprağı sakız gibi tüketilir. İlk kullanıldığında kişinin vücuduna zindelik ve cinsel gücün artması gibi etkiler yapan uyuşturucu madde, daha sonra bu geçici etkilerin devamında sağlığın bozulmasına ve kişide ahlak çöküntüsü gibi olumsuz etkilere sebep olur. Kişi adeta bir uçuruma yuvarlanır hale gelir.

Eter: Bu daha çok kadınların kullandığı uyuşturucu bir maddedir. Baş ağrısına ve çarpıntıya, sinirlilik hali gibi olumsuz etkilere sebep olur. Bu etkilerin ardından tehlikeli seviyede alışkanlık haline gelir.

Kloral: Bu uyuşturucu maddeyi kullanan kişilerin vücut ısısında yükselme, terleme ve koma gibi olumsuz etkiler meydana gelir.

Bir Cevap Yazın