Uyku açmak için ne yapmalı?

uykuUyku çoğu insan için, genellikle aranılıp da bulunamayan bir nimet olarak kabul edilir.  Hatta insanların bir kısmı uyku hastalığı olarak bilinen insomnia rahatsızlığı nedeniyle, çoğu gecesini uykusuz geçirmektedir. Uykusuzluk bazen büyük bir sorun haline gelebileceği gibi, fazla uyumak ta kişinin yaşam kalitesini düşüren bir sorun olabilir. Uykunun mutlaka bir seçenek olmadığı zamanda uykuyu açmak için bazı yollara başvurulabilir.

Uykuyu açmak için yapılabilecekler;

Uykuyu kaçırmanın en fazla bilinen ve insanlar tarafından en fazla uygulanan yöntemlerinden birisi kahve tüketilmesidir. Bu şekilde Türk kahvesi, neskafe ya da filtre kahve çeşitlerinin içilmesi uykuyu kaçırabilir. Daha çok Türk kahvesi uykuyu kaçırmakta gerçekten işe yarar. Ancak her alanda olduğu gibi kafeinli içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi de sağlık açısından zararlıdır.

Kahvenin yanında kola, enerji içecekleri, gazoz gibi gazlı içeceklerin de içinde olan bileşenler nedeniyle hem uykuyu açtığı, hem de enerji verdiği bilinir.

İçinde olan doğal şekerler yüzünden elma da, uykunun açılmasını ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Elmanın yanında, erik, kayısı, kiraz ve şeftali gibi meyveler de uykuyu açmak için faydalıdır. Uzmanlara göre meyveler, çay ve kahve gibi içeceklere kıyasla 10 kat daha fazla uyku açıcıdır.

Çikolata tüketmek te uyku açmaya yarayan yiyeceklerden biridir, bu sıcak çikolata olarak tüketildiğinde, vücudunuza birkaç saatliğine de olsa enerji vererek uyanık kalmanıza yardımcı olur.

Yeşil çay tüketmek te, zihnin açılmasına ve uykunun kaçmasına yardımcı olur. Bunun için sallama yeşil çay yerine, aktardan alınan açık yeşil çayı demleyip içmek daha etkilidir.

15 dakika içinde 1 bardak sütle, 1 bardak portakal suyu içmek de uykuyu açmakta etkili olur. Çünkü bu iki içeceğin uyumsuzluğu yüzünden sindirim sırasında mide tam kapasitesiyle çalışır, bu durum 3-4 saatlik uykusuzluk haline neden olur.

Çene kasları sürekli şekilde aktif tutulduğu için sakız çiğnenmesi de, uykunun açılmasında iyi yöntemler arasındadır.

Bulunan ortamın iyi havalandırılması ve serin olması da, sıcaktan ve havasızlıktan yorgun düşmenize ve uykuya dalmanıza engel olur.

Belirli aralıklarla ellerinizi ve yüzünüzü soğuk suyla yıkamak, uykunun açılmasına yardımcı olur. Bunun dışında ense bölgesi ve saç diplerine bir poşetin içine konmuş buz kalıplarıyla hafif masaj yapılması da zihnin açılmasını ve uykunun bastırılmasını sağlar.

Sürekli aynı şekilde, sabit olarak oturulması da uykunuzun gelmesine neden olur. Bu sebeple belli aralıklarla ayağa kalkarak esneme ve gerinme hareketleri yapmak uykunun kaçmasına iyi gelebilir. Ayrıca yapmanız gereken bir iş varsa yatarak değil, dik bir şekilde oturarak bunu yapmalısınız.

Az ışık alan loş bir ortam uykunun gelmesine neden olur, bu sebeple aydınlık ve ferah bir ortamda oturulmalı ya da çalışılmalıdır.

Hareketli müzik dinlemek de size enerji verecek ve uykunun kaçmasına yardımcı olacaktır.

Doğal yöntemlerle uyku hali bastırılamazsa, enerji veren efervesan vitaminler alınabilir.

Bir Cevap Yazın