Üveyik kuşunun özellikleri nedir?

üveyikÜveyik tam bir av hayvanıdır. Güvercingiller familyasından olan üveyik, kumru ve güvercinden biraz daha küçük bir kuş türüdür. Görünüm itibarıyla ürkek, zarf ve narin olan kuşların, boyunlarında kınalı halesi, rengârenk tüyleri, kanatlarındaki sarı dantela motifleri, üveyiklere göz kamaştıran bir güzellik vermektedir. Kuşların çoğunluğunda yeşil, mavi ve grimsi bir renk tonu hâkim olmakta, tüylerinin altı beyaz renkli tüylerle bezenmektedir.

Ülkemizde daha çok dağlık alanlardaki ağaçlarda ilkbaharda gözlenen kuşlar, avcıların gözdesidir. Üreme dönemi geldiğinde, erkek kuşlar ağaçların üzerine konarak kendilerine has olan bir ses çıkarırlar. Avcılar için oldukça iyi bir av olan üveyikler, çok ürkek ve tedirgin bir yapıdadır. En küçük ses bile onların kaçmalarına yeterli olur. Bu nedenle avcıların tecrübesi ve dikkati üveyik avında önemlidir. Üreme döneminde daha sesli olan kuşlar, bu dönemde daha fazla av olurlar. Çünkü bu dönemde öttüklerinden yerlerini avcılara belli ederler.

Üveyiklerin genel özellikleri ve beslenmesi nasıldır?

Üveyikler doğada yaşar ve küçük böcek türlerini fazla tüketirler. Bunun dışında üzümsü taneler, mantarlar, tahıl tanelerini, ayçiçeği gibi bitkisel kaynakları da yiyebilirler. Üveyiklerin başka bir özelliği de, hızlı bir şekilde yuva kurmalarıdır. Genellikle sürü halinde dolaşırlar. Ortalama yaşam süreleri 4-5 yıl kadardır. Ağırlıkları 300-500 gram, boyları ise 10-15 cm kadar olabilir. Yapıları oldukça narin olduğundan, bir tane saçmayla bile ölürler.

Sürü halinde gezmeleri birbirleriyle iyi anlaşmalarından kaynaklanır. Çiftler bahar geldiği zaman hemen yuva yaparlar. Bunun için sık çalılıkları tercih ederler. Buraları ince dallarla örerler. Bunu öyle gizler ki, yanınızda olsa bile fark edemezsiniz. Ancak yuvalarında yumurta bulunuyorsa, bunları fark edebilirsiniz. Üveyikler genellikle 2 tane yumurta yapar, 2 hafta kadar kuluçkada yatarlar. Her yıl 2 defa kuluçkaya yatabilirler.

Üveyikleri evcilleştirerek bakmak isterseniz, bakımları oldukça kolaydır. Evcilleşmesi kolay olan ve bulunduğu ortama uyum sağlayabilen kuşlardır. Güvercingiller ailesinden olduklarından, pirinç, arpa, buğday gibi tahıl taneleriyle beslenmeleri sağlanabilir. Bu kuşları güvercin kafeslerinde ya da normal kafeslerde besleyebilirsiniz.

Üveyik avında neler yapılmalı?

Üveyik avlamak için, yola çıkacak avcılar hazırlıklarını tam olarak yapmalıdır. Bu kuşların avlanması için, en ideal fişek 8-9 numara olan 24 gramlıklardır. Yanınızda en az 3 adet plastik mühre bulundurmanız gerekir. Avcılar için en önemli etken kamuflajın iyi olmasıdır. Kıyafet çalılık tarzı olmalı, av yerinde üzerinizi sazlık ya da söğütlerden kesilen dallarla kaplamalısınız. Avcıların arkalarını yeşile vererek, kendinizi kuşların göremeyeceği gibi bir yerde dalların arasında gizlemelisiniz. Saklanacağınız ortamda bölgeye hâkim olabilmelisiniz. Üveyikleri gördüğünüzde atış yapabileceğiniz alan üç taraflı olmalıdır. Burada en önemli konu kuşu vurduğunuzda nereye düşeceğini görmenizdir. Bunu göremezseniz avınızın bir önemi kalmaz. Mühreyi koyacağınız yer, mutlaka sizin rahatça görebileceğiniz bir alan olmalıdır. Üveyik mühreyi gördüğü zaman, sizin atış alanınıza girmiş demektir. Bundan sonrası sizin kuşu vurabilmenize bağlıdır.

Bir Cevap Yazın