URL adresi nedir?

Url adresiİnternet kullanıcılarının bilgisayar başına geçerek internet tarayıcılarına tıklaması ile birlikte karşılaştığı URL (Uniform Resource Locator, Tekdüze/Değişmeyen Kaynak Konumlayıcı/Bulucu), internet üzerinden ulaşılan herhangi bir kaynağa ait adres yani belirlenmiş anlamlı ya da anlamsız bir karakter dizgisidir. İnternet üzerinde paylaşılan tüm metin ve görsel içeriklerin bulunduğu sayfaların, kendine ait yani özgün bir adresi bulunur ki buna da ilgili içeriğin URL’si denir. Örneğin; internet sitelerinin adreslerini tanımlamak için “HTTP URL”si tabiri kullanılır. Şuan içinde bulunduğunuz Merakname sayfasının URL’si; https://www.merakname.com/url-adresi-nedir/ şeklinde bir karakter dizgisinden oluşmaktadır. Ülkemizde HTTP URL’si yerine büyük bir çoğunlukla “web adresi” ifadesi kullanılmaktadır.

İnternet tarayıcı programlarda bilgisayar kullanıcılarına kolaylık sağlaması açısından sunulan “yer imi” hizmeti, aslında web sitesinin URL’sini yani web adresinin kayıt altına alınmasıdır. Kullanıcı kolay bir erişim için imlediği sitenin internet tarayıcısındaki ikonuna tıkladığında, tarayıcı adres kutusundan ilgili sitenin URL’sine çağırmaktadır. İnternet kullanıcılarının daha önce girdiği bir sitenin web adresini hatırlamak zorunda olmadan daha sonra tekrar aynı siteye girmesini sağlayan imleme, sitelerin URL’sinin kayıt altına alınması işlemidir. 1994 yılında bulunan ve kısa bir zamanda da sağladığı işlevsellik sebebiyle dünya çapında kabul gören URL, UNIX format tabanlı olarak geliştirilmiştir.

url nedirUNIX formatındaki dosya yolu referansı olan”/” işareti (Slash), internet sitelerinin web adreslerindeki kaynakların da tanımlanmasını sağlar. Klasörlerin dizinlerden, dosyalarınsa kaynaklardan ayrılmasını sağlayan “/” işareti, URL olarak isimlendirilen web adreslerin erişim sağlanan kaynağın da konumunu belirlemektedir. Her URL, genellikle “düzen/tasarım ismi” (scheme name) ya da genellikle “protokol” denen bir ifade ile başlar ve sonrasında da bir kolon ile iki “/” işareti ile devam eder. Düzen ismine bağlı olarak URL, “ftp, smtp ya da www” gibi server adı ve sonraki bir nokta işaretinin ayırdığı alan adı (domain) ile devam eder. Domain yani alan adının port numarası ile tanımlanması ile birlikte erişilen kaynağın konumunu ifade eden karakter dizgisi gelmektedir. İngilizce “Syntax” yani sözdizimi olarak ifade edilen URL sıralaması; protokol://domain:port/karakter.dizgisi şeklinde yazılmaktadır.

Site sahipleri için önemi muazzam derece büyük olan URL’ler, Google Arama Motoru vasıtasıyla yapılan aramalarda sitenin üst sırada yer almasına da etki etmektedir. Bilgisayar kullanıcısı tarafından Google gibi arama motorlarında aranan kelimelerin sitedeki kaynağın URL’sinde yer alması, arama motorunun kaynağın aranan kelime ile ilişkili olduğunu düşünmesine ve bu nedenle de bu siteye arama sıralamasında öncelik vermesine neden olur. Bu sebepten ötürü URL’nin doğru şekilde girilmesi ya da değiştirilmesi, site sahiplerinin sitelerine daha fazla tekil kullanıcı çekmesine destek sağlamaktadır.

10 thoughts on “URL adresi nedir?

 • 17 Aralık 2015 tarihinde, saat 00:30
  Permalink

  Url almak istiyorum

  Yanıtla
 • 09 Haziran 2015 tarihinde, saat 10:06
  Permalink

  url adresi almak istiyorum

  Yanıtla
 • 16 Şubat 2015 tarihinde, saat 01:03
  Permalink

  Url adresi almak istiyorum

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2014 tarihinde, saat 21:20
  Permalink

  URL adresime nasil ulasirim

  Yanıtla
 • 09 Mayıs 2014 tarihinde, saat 23:58
  Permalink

  url adresi almak istiyorum

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2014 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  url çok işime yaradı

  Yanıtla
 • 06 Ocak 2014 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  url adresi almak istiyorum

  Yanıtla
 • 29 Aralık 2013 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  url adresi almak istiyorum

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2014 tarihinde, saat 16:22
   Permalink

   url agresi almak istiyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: