Türkiye’de gençlerin boy ve kilo ortalamaları nelerdir?

TÜİK geçenlerde dünya nüfus günü nedeniyle bir gençlik istatistikleri adında bir rapor yayınladı. Bu raporda Türkiye’nin gençliğine yönelik güzel veriler var. Ancak obezite konusunda gençlikte görülen bir dalgalanmanın söz konusu olması, sağlık açısından büyük bir dezavantaj yaratıyor.genclik

İşte o veriler….

Gençlerin boy ortalamaları 168.2 santimetre, kilo ortalaması ise, 63.2 şeklinde belirlendi. Genç kadınlarda 2010 yılında boy ortalaması baz alındığında 2012 yılına göre bir artma söz konusu. Türkiye’nin gençlerinin boyları kısa değil, normal durumda. Ancak iş kiloya geldiğinde anormallikler başlıyor.

Kızlar daha fazla obez…

Rakamlara bakıldığında ilgin bir durum karşımıza çıkıyor. Güzelliklerine dikkat eden, kendilerine erkeklerden daha fazla bakan ve önem veren kızlarda, obezite sorunu daha fazla. Erkeklerde ise sadece kilo sınırını aşan bir kitle var. 1000 gençten 692 tanesinin kilosunun normal olduğu belirlendi. 148 kişinin ise kilosu çok fazla. 122 ise düşük kilolardalar.

Kadınlarda obez sayısı her 1000 kadında 40 kişi olacak şekilde belirlendi. Erkeklerde ise bu rakam her 1000 kişide 30 kişi. Kilolular söz konusu olduğunda ise erkekler, 1000 kişide 160, kızlar ise 1000 kişi de 133.

Erkekler daha fazla internet kullanıyor…

İnternet kullanım rakamları söz konusu olduğunda ise, erkek internet kullanıcıları kızlara göre daha fazla. Her 1000 erkekten yaklaşık olarak 687’si aktif bir şekilde internet kullanıyor. Ancak kadınlarda bu rakam her 1000 kişide 575 kişi.

Rakamlar bu şekilde. Obez hastalığına karşı sağlık bakanlığı tarafından başlatılan önleme çalışmaları, rakamlara bakılınca isabetli bir davranış olarak görülüyor. Obezlik, insan hayatının kısalmasına, pasifliğe ve mutsuzluğa sebebiyet veren, diğer ağır hastalıkların başlamasına sebep olan bir garabet.

Bir Cevap Yazın