Türk Hava Kurumu nedir?

türk hava kurumuTemel amacı havacılık sanayinin geliştirilmesi olan Türk Hava Kurumu (THK), 1925 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile kurulmuş bir kurumdur. Askeri alanda havacılık sanayinin geliştirilmesi kadar sivil, sportif ve turistik amaçlı organizasyonların da desteklenmesini amaç edinmiş bir kurum olan THK, 1925 yılında bir dernek olarak kurulduğunda “Türk Tayyare Cemiyeti” adını almıştır. 10 yıl kadar bu isimle faaliyetlerini sürdüren cemiyet 1935 yılında Türk Hava Kurumu adını almıştır. “Kamu hizmetinde bir dernek” statüsü ile kurulan ve günümüze kadar da bu misyonunu sürdüren Türk Hava Kurumu aynı zamanda ülkemizin resmi Havacık Federasyonu’dur. Merkezi Başkent Ankara’da bulunan THK, manevi olarak Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’na bağlı olarak çalışmaktadır. THK Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu haricinde Ankara Valisi, Kuvvet Komutanları ve Başbakan’ın da manevi koruması altında olan bir devlet kurumudur.

Ülkemizde yürüttüğü birçok farklı faaliyet ile maddi kaynak sağlayan Türk Hava Kurumu, en başta yapılan bağışlardan gelir elde etmektedir. Kurban derisi, fitre ve zekat gibi bağışları kabul eden THK ayrıca bir kurum olduğu için kendi işletme faaliyetlerini de yürütmektedir. Pul satışı yapmanın yanı sıra çeşitli organizasyonlar da düzenleyen Türk Hava Kurumu, böylece kaynak aktarımını bizzat kendi koordine etmektedir. Ayrıca kurum bünyesinde 1954 yılından bu yana iki ayda bir “ücretsiz” olarak çıkarılan “Uçan Türk” isimli dergi de, Türk Hava Yolları tarafından yürütülen yayımcılık faaliyetlerinin bir ürünüdür.

thkHavacılık sektöründeki “nitelikli eleman” sıkıntısının çözümü için de kolları sıvayan Türk Hava Kurumu, 2011 yılında Ankara’da kendi adını taşıyan bir üniversite kurmuştur. Temel amacı ülkemizdeki havacılık sektörünün daha da gelişmesi için donanımlı personel yetiştirmek olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 6114 Sayılı Kanun kapsamında eğitim faaliyetlerine 2011-2012 eğitim döneminden itibaren başlamıştır. Günümüzde 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 3 enstitü ile yükseköğretim faaliyetlerini sürdüren Türk Hava Kurumu Üniversitesi, havacılık sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir. Ülkemizdeki havacılık faaliyetlerinin uluslararası arenaya taşınması için de önemli katkılar sağlayan kurum, havacılıkla ilgili pek çok alanda kapsamlı kurslar da düzenlemektedir.

Sportif havacılık konusuna bilhassa önem veren THK; planör, model uçak, balon, yelkenkanat, yamaç paraşütü ve paraşüt gibi alanlarda da eğitim vermektedir. Dünya Paraşüt Şampiyonası ve Dünya Hava Oyunları Test Yarışları gibi birçok uluslararası havacılık organizasyonuna da imza atan Türk Hava Kurumu, 2002 yılında Ankara’da kendi ismiyle bir müze de açmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında askeri havacılık konusunda muazzam derecede önemli çalışmalar yapan ve “Türkiye’nin ilk motor fabrikasının Gazi Orman Çiftliği’nde kurulmasını sağlayan” THK, 1990 sonrası dönemde sivil ve sportif amaçlı havacılık faaliyetlerine de ağırlık vermiştir. THK günümüzde de ülkemizin uluslararası havacılık sektöründeki konumunun ilerlemesi için yaptığı çalışmalara aralıksız devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın