Turizm ne demektir?

turizm ne demektirYalnızca gezme amaçlı yapılan geziler manasına gelmeyen turizm; ekonomik, kültürel ve sosyal bir etkileşimin söz konusu olduğu birçok faaliyeti kapsayan geniş bir kavramdır. İnsanların belirli bir bölgenin ya da bir ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını keşfetmek için çıktığı tüm yolculuklar turizm kapsamına girer. Aynı şekilde bir bölgeyi ya da bir ülkeyi yer ve yabancı turistlerin ziyaret etmesini sağlamak için yapılan tüm faaliyetler de turizmdir. Turizm; insanların gezmek, eğlenmek, yeni bilgiler edinmek ve yeni şeyler keşfetmek için yaptığı geziler ve bu gezileri teşvik etme amaçlı yapılan çalışmalardır. Turistik geziler sayesinde insanlar yaşadıkları bölgenin ve ülkenin dışındaki hayatı keşfeder. Farklı toplumların gelenek ve göreneklerini tanıyan turistler aynı zamanda binlerce yıl öncesinde var olmuş insanların da yaşamlarına dair bilgi sahibi olabilir. Zira turizm faaliyetlerinin büyük bir bölümü tarihi eserlerin ve tarihi bölgelerin gezilmesini kapsamaktadır.

Turizm sadece gezmek, yeni insanlar ve yeni yerler tanımanın ötesinde oldukça önemli bir ekonomik faaliyetler bütünüdür. Turizm faaliyetlerini organize eden ve ülkelerine ya da bölgelerine turist çekmek isteyen gerçek ve tüzel kişiler tüm bu faaliyetler için belirli bir harcama yapmaktadır. Yapılan harcamalar sonucunda bölge ya da ülkeyi ziyaret eden turistler yaptıkları harcamalarla da ekonomiye katkı sağlamaktadır. Böylece turizmi teşvik için harcanan para geri kazanılmakta ve önemli bir ticaret döngüsü gerçekleşmektedir. Turistler ziyaret ettikleri bölge ve ülkelerin ekonomisine hatırı sayılır bir derecede katkı sağladığından, turizm faaliyetlerine dünya genelinde büyük önem verilmektedir. Bu nedenle turizmin ekonomi ile olan etkileşimi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

21. yüzyılla yaygın halde kullanılmaya başlanan bir sözcük olan turizm, geçmiş yıllarda İngilizlerin gezilerine verilen bir isimdir. Britanya’nın dünyanın dört bir yanında sömürge devletleri olduğu için İngilizlerin her kıtaya seyahat etmesi, Avrupalıların bu seyahatlere turizm demesine neden olmuştur. Sözcük geçen yıllar içinde sadece İngilizlerin değil, tüm milletten insanların yaptığı geziler için kullanılır hale gelmiştir. Ulaşım imkanlarının gelişmesi ile insanların tatil için çok kolay bir biçimde yurt dışına seyahat edebilmesi, küresel turizm faaliyetlerinin de hızla gelişmesini sağlamıştır. Böylece ortaya “turizm kuruluşu” denen tesisler çıkmıştır. Otel, pansiyon, plaj, restoran, kafe, kamp, spor tesisleri, kaplıcalar ve eğlence kulüpleri turistlerin tatillerinde keyifli zaman geçirmesini sağlayan turizm kuruluşlarıdır. Dünya Turizm Örgütü tarafından yapılan açıklama, dünya çapında yapılan turizm faaliyetlerinden elde edilen gelirin her yıl %4 oranında arttığı belirtilmiştir. Bu da insanoğlunun her geçen yıl turistik geziler için daha da fazla para ve zaman harcadığını göstermektedir.

Bir Cevap Yazın