Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 Malatya doğumludur. İki dönem başbakanlık yaptıktan sonra Kenan Evren’ den görevi devralarak sekizinci turgut özalcumhurbaşkanı olarak göreve başlamıştır. Bu görevi esnasında 1993 yılında vefat etmiş, ölümünün kalp krizi sonucunda meydana geldiği açıklanmıştır. Eşi Semra Hanım ise sekizinci cumhurbaşkanı Turgut Özal’ ın arsenikle zehirlendiğini iddia etmiştir. Semra Hanım ile olan evliliğinden; Ahmet, Semra ve Efe adında üç çocuğu dünyaya gelmiştir. Turgut Özal çocukluğunda pilot olmak istemiş ancak yaşadığı sağlık sorunu nedeni ile bu hayalinden vazgeçmiştir. Nitekim siyasete de 1950 yılında atılmıştır.

2 Ağustos 1990 tarihinde Saddam Hüseyin liderliğinde başlayan 1. Körfez Savaşı’ nda Saddam’ın bölgede Türkiye için tehdit olduğunu savunan Turgut Özal, bu dönemde özellikle Amerika Birleşik Devletleri yanında durarak Türkiye’nin de Irak’ a karşı başlatılacak harekatta yer almasını ve Musul Kerkük’ e Türk ordusunun girmesini istiyordu. Ancak dönemin Genel Kurmay Başkanı hükümetin tutumunu sebep göstererek emekliye ayrılmıştır.

Terör olaylarının iyice arttığı bu dönemde, Turgut Özal bir kaç çapulcu devletle başa çıkamaz sözüyle dikkat çekmiş, ve terörün artmasındaki faktörlerden birinin de bu söylem olduğu iddia edilmiştir.

Bir Cevap Yazın