Transformal nefes tekniği nedir?

nefeskocu_kadinYapılan araştırmalar, beynimizin %10’unu kullandığımız gibi nefes alma kapasitemizin de sadece %30’unu kullandığımızı gösteriyor. Bunun nedeni, yıllar geçtikçe bir diyafram kasımızın olduğunu unutmamız.

Henüz bebekken hepimiz diyafram nefesi kullandığımız halde, iki-üç yaşlarından itibaren heyecan, korku gibi duygularla tanıştıkça nefes alış şeklimizi değiştiriyoruz. Çünkü, bu anlarda nefesimizi tutuyor ve sistemimizde kesintiler oluşmasına yol açıyoruz. Böylece yavaş yavaş diyafram nefesinden çıkıp göğüs nefesine geçiyoruz.

Bu iki nefes türü arasındaki en temel fark; diyafram nefesinin derin ve kapasiteli, göğüs nefesinin ise sığ ve yüzeysel oluşudur. Bu farkın yarattığı sonuç da şudur; düşük kapasiteli göğüs solunumuyla vücut yeterince oksijenlenemezken, derin ve tam diyafram solunumuyla alınan oksijen miktarı artmakta ve bütün hücreler oksijene doyabilmektedir. Bu da doğal olarak, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı olmak ve kalmak anlamına gelmekte.

İşte transformal nefes tekniği, bizlere unuttuğumuz diyafram nefesini hatırlatmak ve yeniden öğretmek amacıyla ortaya çıkan bir teknik.

Bu nefes tekniği sayesinde, geçmiş yaşam deneyimlerimizin etkisinde kalarak bloke ettiğimiz nefesimiz açıldığı için hem solurken aldığımız oksijen miktarı artıyor, hem de oksijenin vücudumuzda kesintisiz dolaşması sağlanıyor.

Bedenimizi tüm negatif enerjilerden temizleyerek, enerji döngümüzü düzenleyen transformal nefesin en büyük etkisi, zihinsel ve ruhsal bir dönüşüm yaşatmasıdır.

Transformal nefes tekniğini öğrendikten sonra hayatının değiştiğini söyleyen yüzlerce insan var.

Amerikalı Judith Kravitz tarafından geliştirilen bu dönüştürücü nefes; bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlıyor, daha genç, zinde ve enerjik hissettiriyor, stresi ve kaygıyı bitirip motivasyonu artırıyor, bilinçaltını temizliyor, bütünlük hissi kazandırarak güven duygusunu destekliyor ve birlik bilinci yaratıyor.

Depresyon, migren, panik atak, astım, kalp rahatsızlıkları, kronik yorgunluk, bağımlılık, cilt hastalıkları, kanser gibi birçok rahatsızlığa karşı da iyileştirici etki gösteriyor.

Transformal nefes tekniğini başlangıçta mutlaka bir nefes koçu gözetiminde uygulamalısınız. Nefes koçunuzun onay vermesi halinde transformal nefese daha sonra kişisel seanslar şeklinde evinizde devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın