Trafiğin çevreye olumsuz etkileri nelerdir?

Trafiğin çevreye olumsuz etkilerine bakmadan önce “Trafik nedir?” Sorusuna cevap verelim. Trafik; kişilerin, araçların ve hayvanların karayolları üzerindeki hal ve hareketlerine verilen addır.trafiğin olumsuz etkileri

Trafiğin çevreye olumsuz etkilerinin başında trafik sıkışıklığı geliyor. Trafik sıkışıklığına bakacak olursak trafikteki araçların yoğunluğu nedeniyle daha yavaş yol almalarına verilen addır.Bilinçsiz olarak kullanılan araçların trafiğe çıkarılması sonucunda trafik sıkışıklığı oluşmaktadır.Zaman kaybına ve maddi kayba neden olan trafik sıkışıklığını engellemek için özellikle toplu taşıma araçlarına yönlenmek ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde aracımızla dışarıya çıkmamamız trafik sıkışıklığını engellemeye yardımcı olacaktır.

Trafiğin çevreye verdiği bir diğer olumsuz etki ise hava kirliliğidir.Taşıtlardan kaynaklanan kirleticiler azot oksitler, kurşun, karbon monoksit ve hidrokarbonlardır. Trafiğin sıkışıklığından ve motor bakımının yapılmamasından dolayı meydana gelen egzoz dumanı ozon tabakasına zarar vermektedir, ayrıca görüş uzaklığını azaltıcı etki yaratmaktadır. Bu etkiyi azaltmak amacıyla da aracımızın motor bakımını zamanında ve düzenli olarak yapmamız gerekmektedir.

Trafiğin olumsuz etkilerinden bir diğeri ise, araçlardan çevreye atılan çöplerdir. Araç kullananların yada araçta seyahat eden kişilerin arabalarının camlarından attıkları pet şişeler, yiyecek atıkları, sigara izmaritleri çevreye zarar vermektedir. Bu konuda alınabilecek en önemli önlem insanların bu konuda bilinçlendirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılması olabilmektedir.

Trafiğin bir diğer olumsuz etkisi ise araç kullananlar üzerinde yarattığı etkidir. Trafikte araç kullanan kişiler trafikte uzun süre kaldıklarında psikolojik olarak olumsuz etkilenmekte ve bu da kazalara sebebiyet vermektedir.

Bir Cevap Yazın