Topuk dikeni kırdırma nasıl yapılır?

topuk dikeni 1Topuk dikeni kırdırma bu sorundan yakınanlar için tavsiye edilen başarılı bir tedavi yöntemidir. Topuk dikeni hastaların dinlenmesi sırasında sessiz kalan, ancak harekete geçildiği zaman bir anda kendini şiddetli bir ağrıyla hissettiren bir rahatsızlıktır. Bu problem ayak tabanı kaslarının çeşitli nedenlerle zorlanması yüzünden ortaya çıkan yırtıkların zaman içine kemiksi dokuya dönüşmesiyle meydana gelir. İnsanlarda etkili olan topuk ağrısının en önemli sebepleri arasında topuk dikeni yer alır. Özellikle toplumda 40 yaşından sonra daha etkili olmaya başlar. Ayak tabanı ve ayağın iç kısmında etkisini gösteren oldukça şiddetli ağrılar, daha çok sabahları uyandıktan sonra adım attığınızda ya da uzun bir süre bir yerde oturup ayağa kalktığınız zaman etkisini anında gösterir. Topuğun orta kısmında başlayan ağrı, aniden iç tarafa yayılır ve alt bacağa da uzanarak iner. Topuk dikeni sorunu 4-6 mm boyutlarında oluşabilir. Hastalarda olan topuk dikeni bulguları, topuktaki lezyonun boyutlarıyla aynı oranda bağlantılı olmaz. Her tür yani küçük ya da büyük olsa da, ağrı etkisini mutlaka gösterir. Bu yüzden bir önce topuk dikeninin tedavi edilmesi gerekir. Günümüzde yeni uygulanmaya başlayan halk arasında topuk dikeni kırdırma diye bilinen fizik tedavi yöntemi olan şok dalga tedavisi bu konuda kalıcı çözümlerle hastaların derdine deva olmaktadır. Bunu yapan fizik tedavi merkezlerinde, aynen böbrek taşı kırdırır gibi kolayca topuk dikeninden kurtulabilirsiniz.

Topuk dikeni kırdırma (Şok dalga tedavisi) nasıl uygulanmaktadır?

ESWT şok dalgaları tedavisi denen topuk dikeni kırdırma yöntemi, vücudun dışında üretilerek, uygulama başlığı ile vücutta gerekli olan bölgeye uygulanan belli orandaki basınç dalgalarıyla yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Geçmişten itibaren böbrek taşlarının kırılması amacıyla kullanılan bu yöntem, topuk dikeni hastalarında uygulandığında da % 85 oranında kalıcı iyileşme nedeni olabiliyor.

Tedavi için ne kadar erken aşamada başlanırsa, başarı seviyesini yükseltir. Hastalara 3-5 seans halinde uygulanan bu tedavide, bir hafta aralıkla uygulanan seanslar sadece 15-20 dakika sürer. Topuk dikeni kırdırma yöntemi hastalara cerrahi müdahale yapılmadan, anestezi verilmeden, ilaçsız olarak ve kısa sürede iyileşme sağlayan bir tedavi yöntemidir. Topuk dikeni sorununun bundan sonra yeniden tekrarlama riski büyük oranda ortadan kalkar. Çünkü topuktaki kemik çıkıntısı şık dalgaları ile kırılır ve parçalanarak, ortadan kaldırılır.

Topuk dikeni kırdırma yöntemi gebe olan kadınlara, hemofili gibi kan hastalıkları olan kişilere, kanser hastalarında, kanama eğilimi yapan ilaçları kullanan kişilere, topuk bölgesinde enfeksiyonu olan kişilere ve kalp pili takılı hastalara uygulanmamalıdır. Bu yüzden önce doktorunuza danışmalı, daha sonra bu tedaviyi yaptırmalısınız.

Bir Cevap Yazın