Toplum içinde nasıl davranmalıyız?

Bir toplum içinde mevcut olan ve uyulması gereken saygı ve nezaket kurallarının bütününe görgü denir. Yaşadığımız toplumun bir bireyi olmamız ve hepimizin sorunsuz bir hayat yaşaması için uymamız gereken kurallar vardır. Toplumda kişiler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi ihtiyacından ortaya çıkan gelenek ve görenekler, töre, adet, din kuralları gibi görgü kuralları da yazılı olmayan ve hayatı güzelleştiren kurallardır.11
. Görgü, bir kişinin belli bir olay karşısında nasıl davranması gerektiğini gösterir. Örneğin bir düğüne katışırken, bir toplantıda konuşurken, biriyle tanışırken, biriyle vedalaşırken, bir davette yemek yerken veya bir törene katılırkenki davranış biçimlerini belirler. Görgü ve buna bağlı olarak doğmuş olan görgü kuralları her toplumda geçerli, evrensel bir özelliğe sahip olabileceği gibi toplumdan topluma da oldukça farklılık da gösterebilir.

Türk toplumu diğer toplumlara nazaran daha köklü bir kültüre sahiptir. Bu yüzden oturmuş gelenek ve görenekleri mevcuttur. Bunlar bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin doğu ve güneydoğuda anne ve babanın yanında ayak ayaküstüne atılmaz. Tabi bunlar evrensel özellik taşıyan kurallar değildir.

Görgü kurallarına uymamanın hiçbir toplumda herhangi bir hukuki yaptırımı yoktur. Buna karşı mevcut toplumsal kurallara uymayan birey toplum içinde ayıplanır ve dışlanır. Örneğin: İki kişi konuşurken araya kesinlikle, girilmez. Toplu taşıma araçlarında öncelikli olarak yaşlılara, hastalara ve hamilelere yer verilir. Birkaç kişilik bir ortamda kulaktan kulağa konuşulmaz. Anne, babaya ve öğretmene saygıda kusur edilmez, onlara karşı ters konuşulmaz ve kırıcı cevaplar verilmez. Herkes gelmeden kesinlikle yemeğe oturulmaz ve yemeğe başlanmaz. Ağız açık şekilde ve şapırdatarak yemek yenmemelidir. İnsana “bu,şu,o ” gibi zamirler ya da sıfatlarla hitap edilmez. Merdivenlerin daima sağından inilir; merdivenlere sağından çıkılır. İnsanlara karşı mütevazi olunmalı ve hoşgörülü biçimde davranılmalıdır. Müzik dinlerken sesi fazla yükseltmeden ve başkalarını rahatsız etmeden dinlemek gerekir. Hapşururken ağız mutlaka mendil ya da el ile kapatılır. Toplum içinde yere asla tükürülmez veya argo kelimeler kullanılmaz.

Toplumda erkek ve bayan davranışlar farklılık gösterebilir. Örneğin bir bayan elini uzatmadan onunla tokalaşmak için erkek el uzatmaz. Bayana daima bir yere girilip çıkılırken öncelik tanınır. Yüksek bir ses ile konuşulmamaya dikkat edilir. Nezaket cümleleri kullanmaya özen gösterilir. Karşıdaki kişiyi bakışlarla rahatsız etmemek gerekir.
Toplumda huzurlu bir şekilde yaşamak için mutlaka kurallara uymak zorundayız. Yoksa hayat bir karmaşa halini alır. Yaşamak güçleşir. Hepimiz toplumun bir ferdiyiz ve birbirimize saygılı davranmak zorundayız. Sınırsız özgürlük peşinde koşmamalıyız.

3 thoughts on “Toplum içinde nasıl davranmalıyız?

 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  Yazana kadar canım çıktı ama güzel olmuş

  Yanıtla
 • 12 Ocak 2016 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Çok uzun öğretmen kısa istedi anca bunu buldum.

  Yanıtla
 • 12 Ocak 2015 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  çok beyendim çok dygulu ve açıklamalı ama çok uzun

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: