Tırnak mantarı nasıl geçer?

tırnak mantarıTırnaklardaki rahatsızlıkların yarısını tırnak mantarı oluşturur. Görsel olarak rahatlıkla görülen, ayrıca ağrıya ve kokuya neden olan bu sağlık sorunu kişileri çok rahatsız eder. Tırnak yüzeyini etkileyen sarımsı, kahverengi, yeşilimsi gibi renklerde oluşan pullanma, tırnak altındaki kir ve kokuyla kendisini gösterir. Başlangıçta tırnağın altına yerleşmiş olan mantar, zaman geçtikçe tırnak yüzeyini etkilemeye başlar.

Tırnak mantarında şifalı bitkilerden yararlanmak isteyenler için, bunun yanında bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu tedavi yollarını uygularken, aynı zamanda ayaklarınızın ve ellerinizin temizliğine özen göstermeniz gerekir. Ortak kullanılan yerlerde kendinize ait terlikleri giymeniz, tırnaklarınızın düz kesilmesine dikkat etmeniz ve ayakkabıların uygun modellerden yani ayak tırnaklarını sıkmayacak olanlardan ve sağlıklı hava alan modellerden seçmenizi öneririz. Tırnaklarınız için yaptırdığınız manikür ve pedikür sırasında kullanılan aletlerin steril olmasına, çoraplarınızın düzenli olarak her gün değiştirilmesine, kimseyle ortak eşya kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınızda çıkan mantarın iyileşmesi için, belirli bir süreye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tedavi sırasında biraz sabırlı olmalısınız. Gerekiyorsa, bu konuda bir uzman doktorun desteğini almayı unutmayın.

Tırnak mantarı için bitkisel çözüm önerileri

Çay ağacı yağı: İçerisine ayaklarınızın rahatlıkla girebileceği bir leğenin içine su koyarak, 40 damla kadar çay ağacı yağı ilave edin. Bu uygulamayı yapacağınız zaman tırnaklarınızı kısa kesmiş olmalısınız. Çünkü tırnak diplerinize yerleşen mantarlardan bu şekilde kurtulabilirsiniz.  Suyun içerisinde ayaklarınızı 15 dakika kadar bekletip, ayaklarınızı dışarı alıp havluyla kurulayın. Ayaklarınızı iyi kurulayın ve ayaklarınız nemli kalmasın. Daha sonra elinize çay ağacı yağından birkaç damla alıp tırnaklarınıza güzel bir masaj yapın. Aynı uygulamayı mantar yakınmanız varsa, el tırnaklarınıza da uygulayın.

Zeytin yaprağı: Suyun içine bir miktar zeytin yaprağı koyarak kaynatın. Kaynamış su biraz ılındığında, bunu uygun bir leğenin içine koyun ve ayaklarınızı bunun içinde 10-15 dakika kadar bekletin. Sonra ayaklarınızı sudan çıkararak bir havluyla iyice kurulayın. Bunu yaparken mutlaka tırnaklarınızın kısa olmasına dikkat edin. Çünkü tırnak dipleri nemli kalırsa, bununla mantarın beslenmesine yardımcı olursunuz.

Sarımsak: Bu mucize bitki mantar tedavisi için ilaçlar kadar etkili olur. Tırnak mantarı tedavisinde sadece sarımsağı tırnağın üzerindeki mantara sürtün. Arzu ederseniz sarımsak suyunu çıkararak, mantara yedirin ve çorap giyerek ayaklarınızı bir süre böyle bekletin.

Aynısefa: Aynısefa bitkisini çiçeklerini suyun içine koyarak kaynatın. Bunu biraz ılıtarak, mantar sorunu olan ayaklarınızı ya da ellerinizi bu suyun içerisinde 10- 15 dakika kadar tutun. Daha sonra ayaklarınız ve ellerinizi havluyla iyice kurulayın. Bu uygulamayı tırnak mantarınız geçinceye kadar belirli aralıklarla yapın.

Bir Cevap Yazın