Tiramisu nasıl yapılır?

tiramisuKelime anlamı “beni neşelendir” olan tiramisu, ünlü bir İtalyan tatlısının adıdır. Tiramisunun orijinali “mascarpone” adı verilen özel bir İtalyan peyniri ile yapılır. Mascarpone inek sütünden yapılan, krema kıvamında bir peynirdir.  Ancak, mascarpone her bölgede rahatlıkla ulaşılması mümkün bir peynir olmadığından;  ünü ve popülaritesi İtalya sınırları dışına çıkan, ülkemizde de sıklıkla tercih edilen tiramisu, mascarponenin bulunamadığı yerlerde, genelde labne türü peynir ile yapılmaktadır.  

Evde tiramisu yapabilmek için basitleştirilmiş, pratik birçok tarif uygulanabilmektedir. Bu tariflerden biri şu şekildedir:

Öncelikle malzemeleri hazırlayalım. Bir adet hazır pandispanya, 1 çay fincanı sıcak su, iki silme çorba kaşığı neskafe, iki çorba kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı kakao, bir tatlı kaşığı Türk kahvesi.

Kremasını hazırlamak için gereken malzemeler de şu şekildedir; 4 su bardağı süt, 1 yumurta, bir paket labne peyniri, 3 fincan un, 3 fincan toz şeker. Kremayı hazırlamak için un, süt, yumurta ve şekeri birlikte pişirerek muhallebi elde ediyoruz. Muhallebiyi birkaç dakika dinlendirerek soğutuyoruz.

Hazır pandispanyaları ıslatmak için sıcak su, neskafe ve şekeri karıştırıp şurup elde ediyoruz. Bu şurup ile pandispanyaların içe bakan kısımlarını ıslatıyoruz.

Diğer yanda soğumakta olan muhallebiye labne peyniri ilave ediyoruz ve oluşan karışımı pürüzsüz bir kıvam oluşana dek iyice karıştırıyoruz.

Islatılmış pandispanyaların alt katını pasta servisimize alıyoruz. Kremamızın bir kısmı ile bu pandispanya katını iyice kapatıyoruz. Daha sonra diğer pandispanyayı da alt katın üstüne kapatıyoruz ve kalan kremamız ile bu pandispanyaları tamamen kapatıyoruz. Daha sonra Türk kahvesi ve kakaoyu serpiştiriyoruz. Tiramisu artık hazırdır,  servisten önce buzdolabında soğutmak uygun olacaktır. Ancak, soğutulmadan da servis edilebilir.

Türk kahvesi ilavesi ile damak tadımızı yakalayan tiramisu, oldukça hafif ve lezzetli bir tatlı seçeneği olarak İtalya mutfağından ülkemiz mutfağına transfer olmuş, sevilen tatlılardan biri haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın