Tereyağda sarımsaklı karides nasıl yapılır?

karidestava2 Tadına doyum olmayacak lezzetli bir tarifle yine sizlerleyiz. ”Denizden babam çıksa yerim” diyen, klasik lezzet olarak bilinen balığın dışındaki diğer deniz ürünlerinden de hoşlanan okuyucalarımız için oldukça güzel ve pratik bir tarifimiz var: Tereyağlı sarımsaklı karides. Adından dahi lezzet damlayan bu tarifimiz aynı zamanda vücut sağlığı için de oldukça sağlıklıdır. Çünkü; karidesin içerisinde bol miktarda selenyum bulunur. Bilindiği üzere selenyum, kanser ve türevleri olan hastalıkların önlenmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu bir mineral çeşididir. Bu sebeple bol bol tüketilmesinde fayda vardır. Karidesi yaz kış farketmeksizin, balıkçılarda taze olarak ya da marketlerde dondurulmuş olarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda oldukça düşük kaloriye sahip olan karides, bu özelliğiyle kalp rahatsızlığı olan kişiler için de son derece sağlıklı bir menüdür. İçerisinde bulunan D vitamini de öncelikle diş eti sağlığı olmak üzere, kemik sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Vücudumuz için ne denli yararlı öğrendikten sonra bu lezzete hayır diyemeyeceksiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan tarifimiz için gerekli malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler

 • 10 adet ayıklanmış jumbo karides
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 4 diş sarımsak
 • pulbiber
 • tuz

Hazırlanışı

 1. İlk olarak on adet jumbo karidesinizi bir tencereye alınız. Tencereye bir miktar su ekleyerek karideslerinizi haşlamaya başlayınız.
 2. Haşlanan karideslerinizin suyunu süzünüz ve bir kenarda beklemeye alınız.
 3. Sarımsaklarınızı ince ince doğrayınız ya da rendeleyiniz.
 4. Ayrı bir tavada öncelikli olarak bir yemek kaşığı tereyağınızı eritiniz. Arzu ederseniz lezzeti arttırması için tereyağını daha fazla miktarda kullanabilirsiniz.
 5. Tavanız ısınıp yağınız kızdıktan sonra öncelikli olarak sarımsaklarınızı tavaya alınız ve kokusu çıkana kadar kavurunuz.
 6. Sonrasında suyunu süzmüş olduğunuz karideslerinizi ve hemen arkasından sırasıyla iki yemek kaşığı salçanızı, arzu ettiğiniz miktarda pulbiber ve tuzunuzu ilave ederek karideslerinizi sotelemeye başlayınız.
 7. Karidesleriniz rengini almaya başlayıp harçla iyice bütünleştikten sonra ocağın altını kapatınız. Servis tabağına alacağınız karideslerinizi arzu ederseniz yeşillikler ile süsleyerek sunabilirsiniz.

karidestava

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

 

Bir Cevap Yazın