Tenis ayakkabısı nasıl seçilmelidir?

tenis-ayakkabisi-raketVücudumuzun, alt ekstremite denilen ayak, bacak ve diz bölümlerinde herhangi bir hasar oluşmaması için spor ayakkabısının seçimi çok önemlidir. Bu konuda bilinçsiz hareket etmek kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara yol açabildiğinden uzmanların uyarıları doğrultusunda yapılacak spora göre tasarlanmış bir ayakkabı edinmek, sağlıklı bir başlangıç yapmanın ilk şartıdır.

Ayaklar üzerinde büyük bir baskı yaratan tenis sporunda, oyun esnasındaki ani yön değişikliklerine bağlı olarak  düzensiz bir hareketlilik söz konusu olduğundan alt ekstremitedeki zorlanma diğer sporlarla karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Özellikle ayak ve diz kemerlerinde hissedilen bu zorlanmayı dengelemenin yolu, tenise uygun spor ayakkabısı giymektir.

Hayatta olduğu gibi spor aktivitelerinde de başarının sırrı dengedir. Teniste denge platformu ayaklar olduğundan, doğru seçilmiş bir tenis ayakkabısı performansın yükselmesini, oyundan alınan zevkin artmasını ve yaralanmalara karşı güvende olmayı sağlar.

Tenis ayakkabısı seçiminde yönlendirici unsurlar;

  • Oyun oynama stili
  • Kortun özelliği
  • Ayak tipi

olmalıdır. Bu unsurları gözeterek en kaliteli malzemeden yapılmış en hafif ayakkabıyı seçmeye öncelik tanınmalıdır.

Oyun stili kortta genellikle nasıl hareket edildiği ile ilgilidir. Bazı tenisçiler topu yere düşürmeden vurma eğiliminde olduklarından sık sık öne hücum yapma ve geri geri kayma hareketlerini tekrar ederler. Bu durumda parmak bölgesini dayanıklı kılmak gerekir ki, bunun için parmak ucu takviyeli ayakkabılara bakılması daha sağlıklı olur.

Bazı oyuncular ise genellikle çizgi gerisinde durma eğiliminde olup, sağa sola yani yanlara kayma hareketlerini çok sık yapmaktadırlar. Bu oyun stiline sahip bir tenisçinin de kortta en iyi performansı sergileyebilmesi için ayak bileğindeki dönmeleri önleyen yanal destekli ayakkabıları tercih etmesi gerekir.

Kort tipine göre ise şunlara dikkat edilmelidir:

  • Sert kortlar için; dayanıklılığı daha yüksek olan balıksırtı tabanlı ayakkabılar seçilmelidir.
  • Halı kaplı kortlar için; ayak bileği ve diz üzerinde baskıya yol açmayacak tabanı tamamen düz olan ayakkabılar seçilmelidir.
  • Çim kortlar için; kaymayı önlemek amacıyla tabanında küçük kauçuk çıkıntılar olan ayakkabılar seçilmelidir.
  • Toprak kortlar için; rahat kaymayı sağlayacak tabana sahip ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabı tabanındaki dişlerin ince olmasına dikkat edilmelidir.

Açık renkli ayakkabıların tenis için en uygun seçenekler olduğu da unutulmamalıdır. Kortların kirlenmemesi için pek çok tenis kortunda koyu renk tabanlı ayakkabılara izin verilmemektedir.

Tenis ayakkabısı alırken yapılacak en kötü şey fiyat öncelikli davranıp ucuz ayakkabılara bakmaktır.

Öncelik daima ‘sağlık’ olmalı ve bu doğrultuda orta veya yüksek kaliteli tenis ayakkabıları arasından uygun bir seçim yapılmalıdır.

Ayakkabı spor çorabıyla denenmeli ve ayak başparmağı ile ayakkabı arasında boşluk kaldığından emin olunmalıdır. Ayağın tarak bölgesinin rahat hareket edip etmediği mutlaka test edilmelidir.

Bir Cevap Yazın