Telefonunuz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor?

Akıllı telefon çılgınlığından sonra, sosyolojik olarak incelenmesi ve araştırılması gereken yeni bir neslin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle tüketim kültürünü başarılı pazarlama araçları sayesinde, cebinde parası olmayan kişiler bile ilk yatırımlarını pahalı akıllı telefon modellerine yapmak istiyorlar. Bunun yanında alınan telefonların bir sene sonra eski damgası vurulması sonucunda yaşanan psikolojik vakıalarda, çokça uzmanlar tarafından modern dünyanın en iyi olma yönünde insanları sürekli koşturması olarak tanımlanıyor. Yine bir araştırma firması tarafından sosyolojik bir araştırma yapılmış. Bu araştırma ve incelemede akıllı telefon kullanıcılarının karakterleri, telefonlarıyla eşleştirilmiş.1

Bu araştırma neticesinde ortaya çıkan durumlar şu şekilde: iPhone kullanan kişiler, BlackBerry ve android telefon kullananlara göre daha gösterişli ve havalı yaşamaya yatkın kişiler olduğu ortaya çıktı. Eğer elinizde, iPhone modelinin son versiyonu varsa, sanırım sizde bu tanımlama içerisine giriyorsunuz. BlackBerry kullanan kişiler ise, kariyer noktasında daha başarılı ve iPhone sahiplerine göre daha fazla kazanan kişileri ifade ediyor. Gerçektende araştırma firmasının yaklaşık 2 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmadan çıkan şu sonucu düşündüğümde, BlackBerry kullanan kişilerin daha fazla kazandığını kendi çevremden biliyorum.

Araştırmanın sonuçlarını vermeye devam edelim. iPhone modelini kullananlar görsel açıdan daha etkili ve karizma olduklarına inanıyorlar. BlackBerry kullanıcıları ise, daha meşgul ve resmi kişileri ifade ediyor. BU telefonu kullanan kişiler, daha fazla e-mail kullanıyorlar. iPhone kullanıcılarından daha fazla telefon görüşmesi yapıyorlar. BlackBerry kullananların ilişki durumları da, kariyerlerinde ki başarı gibi uzun süreli ilişkiler. iPhone sahiplerinin ise, daha kısa ilişkileri ve flört dönemleri var. Android işletim sistemine sahip diğer telefonları kullanan kişilerde, televizyon izleme, sosyal medyada dolaşma işlerini çokça yaptıkları, araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın