Tavuklu şehriye çorbası nasıl yapılır?

tavuklu şehriyeTavuklu şehriye çorbası herkesin severek tüketeceği çorbalardan biridir. Bu çorbanın en büyük özelliği tavuk eti ve tavuk suyuyla hazırlanmasıdır. Tavuk etinin mükemmel lezzetini içeren suyuyla, bu mükemmel bir çorbayı hazırlayabilirsiniz. Özellikle kış geldiğinde yaygınlaşan üst solunum yolu hastalıkları için tavsiye edilen bu çorbayı, sizde sevdiklerinize pişirmelisiniz. Direnci kırılmış olan vücudun kendisini toplamasını sağlayan şifasıyla, hem de damak tadınıza hitap eden mükemmel lezzetiyle bu çorbadan vazgeçemeyeceksiniz. Üstelik çorbanın hazırlığının da oldukça pratik olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz birlikte tavuklu şehriye çorbasını hazırlamaya başlayalım.

Tavuklu şehriye çorbası için gerekli olan malzemeler

  • 4 adet tavuk budu
  • Yaz döneminde hazırlanıyorsa 4-5 adet olgun domates, kışın pişiriliyorsa 5-6 yemek kaşığı domates rendesi
  • 5 su bardağı su
  • 2 çay bardağı tel şehriye
  • 6-7 dal maydanoz
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yeterince tuz ve karabiber

Tavuklu şehriye çorbası yapımı

Çorbayı hazırlamaya önce tavuk butlarını haşlamakla başlamalısınız. İsterseniz tavukların derilerini çıkarabilirsiniz. Biz tarifte çorbayı bu şekilde pişiriyoruz. Bu nedenle çorba daha hafif ve lezzetli olur. Uygun boyda olan bir tencerenin içerisine beş su bardağı suyu ilave edin. Bunun içine tavuk butlarını ilave edin. Ardından içerisine bir miktar tuz ilave edin. Bu şekilde tavuk eti daha lezzetli pişer. Bunu hazırlayınca, tavuk etleri yumuşayıncaya kadar orta ateşin üzerinde haşlayın. Haşlandığı sürede üzerinde toplanan köpükleri delikli kepçeyle almayı unutmayın. Tavuk butları yeteri kadar haşlanınca, delikli bir kevgirle bir tabağın içerisine çıkarın. Burada tavukları ılınması için bırakın. Daha sonra tavuk butlarının etlerini ayırıp, küçük parçalara bölmelisiniz.

Bu arada çorbanın pişirileceği tencerenin içerisine verilen ölçüde zeytinyağını koyun. Bunun içine kullanacağınız hazır domates rendesi ya da olgun domatesleri rendeleyip ilave edin. Domatesleri zeytinyağının içinde birkaç dakika kadar kavurun. İçerisine küçük parçalara böldüğünüz tavuk etlerini ilave edin. Bu sırada tavuk butlarını haşlamış olduğunuz suyu süzün. Böylece içinde kalmış olacak kemik parçalarını rahatlıkla ayırırsınız. Bunu çorbanın piştiği tencerenin içindeki malzemenin içerisine dökün. Tencerede olan malzeme kaynadıktan sonra, içerisine tel şehriyeleri atın. Orta ateşin üzerinde çorbanın tel şehriyeleri pişinceye kadar kaynatın. Hemen maydanozları ince kıyıp içine ilave edin. En son olarak çorbanın tuzu ve karabiberini ilave edin. Tavuklu şehriye çorbasını çorba kâselerine aldığınız zaman yanında bir dilim limon bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Limon ilave edilmiş çorbanın tadına doyulmaz. Konuklarınıza ikram edeceğiniz çorbanın mutlaka sıcak olması tavsiye edilir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın