Taksim Gezi Parkı neresidir?

Taksim gezi parkiİstanbul ili, Beyoğlu ilçesinde bulunan Taksim Meydan’ında yer alan Gezi Parkı; meydanın Elmadağ tarafındaki kısmında bulunmakta olan bir şehiriçi parktır.

Günümüzün bu yeşil parkı, tarihte birçok evreden geçmiş bir tarihi mekan niteliği de taşımaktadır. Gezi Parkı’nın bulunduğu alanda çok eski yıllarda var olduğu bilinen Halil Paşa Topçu Kışlası 1806 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin en gösterişli örneklerinden biri olan bu yapı Rus ve Hint mimarisinden de izler taşımakta idi. Birçok savaşa şahitlik yapan bu ünlü yapı, “31 Mart Olayları” olarak bilinen olaylar esnasında çok büyük zarar görmüştür. Restorasyon ihtiyacı bulunan yapı, 1940 yılında dönemin valisi olan Lütfi Kırdar tarafından restore edilmek yerine yıktırılmıştır. Bu yıktırma kararının sebebi, 1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkeye davet edilen ve bir nazım planı oluşturması talep edilen ünlü şehir planlamacısı Henri Post’un İstanbul için hazırladığı imar planıdır.

Alan, yıkım işlemi tamamlandıktan sonra bir dönem Taksim Stadı olarak kullanılmış ve önemli spor müsabakalarına ev sahipliği yapmıştır. Türk Milli Takımı’nın ilk resmi spor karşılaşması olan Türkiye- Romanya futbol maçı bu statta gerçekleştirilmiştir. 26 Ekim 1923 tarihinde oynanan maçın skoru 2-2 beraberlik şeklinde olmuştur.

Gezi Parkı’nın bulunduğu alan zamanla civardaki otellere kısmen tahsis edilmeye başlanması nedeni ile gittikçe küçülmüş, son olarak bugün Gezi Parkı olarak bilinen alan kadar bir kısım şehir parkı olarak düzenlenmiş ve günümüze kadar getirilmiştir. “İstanbul’un göbeği” tabir edilen Taksim’de çok fazla kalmamış olan yeşilliklerin adeta bir temsilcisi olarak önemli bir yeşil alan, park ve dinlenme alanı olarak halka hizmet vermeye devam etmektedir.

Gezi Parkı şu günlerde tamamen imara açılması ve yok edilmesi gibi bir karar nedeni ile yoğun protestolara ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil alan olarak kalması yönünde halk tarafından direniş gösterileri gerçekleştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın