Sütlü irmik helvası nasıl yapılır?

sütlüSütlü irmik helvası tarihte Osmanlı mutfağının en güzel ve lezzetli tatlı çeşitlerinden biridir. O dönemde yapılan tatlıların içinde en bilinenler arasında ilk sırada yer alır. Tarihten günümüze kadar mutfaklarımızda yapılan irmik helvasının da bazı çeşitleri vardır. Sütlü irmik helvasının dışında cevizlisi, bademlisi, fıstıklısı ve farklı baharatlar kullanılarak hazırlanmış olan çok çeşidi bulunmaktadır. Bu tatlı özellikle taziye evlerinde mutlaka pişirilir. Sütlü irmik helvasını canınız ne zaman isterse kolayca hazırlayabilirsiniz.  Şimdi vereceğimiz ölçülerle sizlerde güzel bir tatlı pişirilebilirsiniz. Dilerseniz hep birlikte sütlü irmik helvasını hazırlamaya başlayalım.

Sütlü irmik helvası için gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı süt (1 su bardağı su ve1 su bardağı sütte kullanabilirsiniz)
  • 3-4 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Sütlü irmik helvası yapımı

Sütlü irmik helvasının yapımına şerbetin hazırlanmasıyla başlayalım. Bu yüzden 2 su bardağı süt ve 1 su bardağı toz şekeri uygun boyda bir tencerenin içine koyup ocağın üstüne yerleştirin. Ateşin altını kısık ateşe ayarlayın ve şerbeti pişirmeye bırakın. Şerbetin içinde şekerin çabuk erimesi için arada sırada kaşıkla karıştırın. Şerbetiniz ocakta pişerken siz de bu esnada helvanın irmiğini kavurmaya başlayabilirsiniz.

Uygun boyda bir teflon tencerenin içine 4 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı sıvı yağı ilave ederek, ocağın altını açın. Yağların kısık ateşin üstünde erimesini bekleyin. Eriyince tencerenin içine irmiği koyarak kavurmaya başlayın. Bunu yaparken irmiği sürekli olarak karıştırmaya özen gösterin. Böyle yapmazsanız irmik yanabilir. İrmiğin tahta kaşıkla sürekli olarak karıştırılması gerekir. İrmik pembeleştikten sonra, diğer tencerenin içinde kaynamış olan şerbeti irmiğin üstüne ilave edin. Bunu yaparken irmik ve şerbetin sıcak olmasını dikkate alarak, birden fokurdayıp ocağınızın kirlenebileceğini unutmayın. Bunu engellemek için şerbeti biraz ılıtarak irmiğin üstüne dökebilirsiniz.

İrmik ve şerbet bir arada buluşunca kaşıkla karıştırıp bir kaç dakika kadar pişirin. Sütlü irmik helvası şerbeti tamamen çekince üstüne bir bez örtün ve 10-15 dakika süreyle pilav demler gibi demlemeye bırakın. Bu süreden sonra tencerenin kapağını açın ve sütlü irmik helvasını ıslatılmış kâsenin içine bir kepçe kadar koyun. Daha sonra kepçenin ters tarafından bastırarak, kâseyi servis tabağının içine ters çevirin. Bu şekilde kolaylıkla çıkan sütlü irmik helvasının sunumunu yapabilirsiniz. Arzu ederseniz üstüne çikolata sosu, hindistan cevizi ya da yanında dondurmayla birlikte, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın