Sürekli uyku hali bir hastalık mıdır?

sürekli uykuİnsanlarda sürekli uyku hali gece yeterince uyku uyumalarına rağmen gündüzleri aşırı derecede uyku ihtiyacı duyulmasıyla ortaya çıkan narkolepsi hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Herkes tarafından bilinen bir rahatsızlık olmadığı için, genellikle ihmal edilen bir sorundur. Tam olarak sebebi bilinmez, ancak beyinde uykuyla ilgili merkezlerdeki nörokimyasal anormallik kapsamında meydana geldiği düşünülmektedir. Bu durum ciddi rahatsızlığa neden olabilecek kadar önemli olmasına rağmen, insanlar tarafından günlük yoğun iş temposuna ya da diğer sağlık sorunlarına bağlandığı için fazla ciddiye alınmaz. İnsanların televizyonun karşısında, arabada, işyerinde, yolculukta uyuması normal kabul edilse bile, bunlar bu hastalığın bir belirtisi olabilir. Bu rahatsızlık her yaşta görülen bir durumdur. Ancak uyku sorunlarından günlük yaşamın aksamaya başladığı 20-30 lu yaşlarda daha fazla dikkat çeken bir duruma gelebilir.

Narkolepsi ve yorgunluktan kaynaklanan uyku arasındaki fark nedir?

İnsanlar yorgunluk ve uyku halini birbirine karıştırmadan değerlendirmelidir. Aşırı fiziksel aktivite sonrasında ortaya çıkan yorgunluk hali, dinlenmeyle ortadan kalkar. Uyku apnesi bulunan kişilerde uyku hali ve yorgunluğun bir arada görülmesi normaldir. Fakat narkolepsi rahatsızlığında aşırı uyku hali ve sürekli uyku durumu yokken, kişide aniden uyku isteğinin ve kişinin uykuya karşı direnç gösterememesi şeklinde bir durum yaşanır. Kişiler kısa süre uyku uyusa da, burada dinlenme sağlanabilir. Hastalar uyuyunca, kendilerini dinlenmiş gibi hissediyor.

Sürekli uyku hali bir hastalık mı?

Narkolepsi sorununda gece uykusunda aşırılığa kaçma söz konusu olmaz. Burada aşırı uyku hali, hastada herhangi bir uyku hali olmadan ani bir şekilde, gündüz saatlerinde ortaya çıkan bir durum oluşur. Uykunun gelişi uyku için uygun olan yerlerde daha fazla yaşanırken, uygunsuz olan yerlerde de gelebilir. Bu durum geceleri uykuda solunum durması gibi etkilere neden olabilen uyku hastalıklarından ayrı değerlendirilmesi gerekir. Geceleri düzenli uyku uyumalarına rağmen, gündüzleri aşırı uykulu olmak daha farklı bir durumdur. Bu hastalarda uyku isteği herhangi bir dış etkiden etkilenmeden oluşur. Her zaman, her yerde hastalarda uyku hali gelişebilir. Kısa bir uykudan sonra hastada dinlenmiş olma hissi oluşur.

Sürekli uyku halinin sebepleri nelerdir?

Rahatsızlığın neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Beyinde olan uyku merkezindeki anormalliklerin bunda kalıtsal olarak etkili olduğu kabul edilmektedir. Bazı araştırmalarda bu sorunun otoimmün hastalık olduğunun sonuçlarına ulaşılmıştır. Uykuda kişilerin dış etkenleri algılamadığı kesin olarak belirlenmiştir. Uyku vakitlerinin ne zaman olacağı belirli olmasa da, bazı hastalarda bu sürelerin saptandığı belirlenmiştir. Bu kişiler ise çoğunlukla geceleri uykusuzluk çekenler arasındadır.

Doktora ne zaman gitmek gerekir?

Sürekli uyku sorunu bulunan kişiler bunu doktora gitmeden ve uygun bir tedavi uygulanmadan tedavi edemez. Hastalar doktora ne yaşadıklarını doğru tarif etmeli ve mutlaka nöroloji uyku bozuklukları uzmanına başvurmalıdır. Nadir oluşan bir rahatsızlık olduğundan, her doktor buna alışık değildir. Rahatsızlığın belirtileri bir arada olduğu gibi, sadece bir tanesinin görülmesi bile doktora gitmek için yeterlidir.

Sürekli uyku hali nasıl tedavi edilir?

Bu rahatsızlığın tedavi edilebilen bir özelliği vardır. Ancak önce sorunun doğru teşhis edilmesi gerekir. Yeni gelişmelerden sonra tedavi seçenekleri de artmıştır. Sürekli uyku halinin tedavi edilmesi için geliştirilen ilaçlar tam tedaviyi sağlamaktadır. Rahatsızlığın diğer belirtilerinde antidepresan ilaçlar kullanılır. Uyku bozukluğu uzmanları tarafından yapılmış olan araştırmalarda, ciddi sonuçlara ulaşılmıştır. Çok sayıda belirtisi olan kompleks bir hastalık olarak kabul edilir. Uykuda olunduğunda, uykuya dalarken görülen halüsinasyon, karabasan adı verilen durum, gündüzleri yaşanan uyku atakları gibi etkenler belirtilerin arasındadır. Hastalar bunları doktora doğru aktarırsa, tedavi için daha olumlu sonuçlar alınabilir.

Bir Cevap Yazın