Sunuma nasıl yapılmalı?

Eğer girişiminize yatırım almak için melek girişimcilere sunum yapıyorsanız, birçok konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Okulda yapılan sunumları bilirsiniz. Office dosyasında hazırlanan sunumlar da birçok imla hataları, özensiz fotoğraflar, alakasız yazılar ve birçok hatalar söz konusu olmaktadır. bu hataları yaptığınız zaman girişiminize istediğiniz yatırımı alamazsınız. Eğer milyonları girişimize verecek adamları uyutursanız ve etkili bir sunum yapamazsanız, o zaman girişiminize istediğiniz desteği göremezsiniz. Heyecanlı ve ne yaptığınız bilen, konuya hakim birisi olmak durumundasınız.20070130170509

Sunum yaparken dikkat edin…

Soru: Sunuma direk girmek yerine, izleyicilerin dikkatini çekmek babında yapmanız gereken soru sorarak, sunuma başlamaktır. Bu yatırımcıların da dikkatinizi kendi üzerinizde toplamak için iyi bir uygulama olacak. Sunumuzun temel felsefesine uygun bir soru sorarak, yatırımcıları düşündürmek ve onlarla iletişim kurmanız, sunumuzun dikkatle dinlenmesini sağlayıcı bir durum ifade edecek.

Yazı: Slaytta kullandığınız yazıları anlaşılır olmasına ve gerekli büyüklükte olmasına dikkat edin. Yazıların yer aldığı slayt ile yazıların kontrast değerine en azından dikkat ediniz. Zıtlık yazıların daha belli olmasını sağlar. Sunumda kullanılacak olan fotoğrafların özenli olması da önemlidir. Konunuzla alakası olmayan fotoğrafların ve yazıların sunumda olması, doğru değildir. Sunumu çekici kılmak için kullanacağınız karikatürlerin bile mümkünse konunuzla alakalı olmasını sağlamanız gerekir.

İmla: Office programları zaten yapılan imla hatalarını buluyor. Ama buna rağmen hale bir takım imla hatalarının sunumda yer almış olması, kişinin işine önem vermediği düşüncesine neden olabilir. İmla hataları konusunda yeterli değilseniz, en azından arkadaşlarınızdan sunumun kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

Sessizlik: Sunum sırasında gerekli konuları anlattıktan sonra, kısa bir sessizlik yaşamanız, dikkatlerin toplanması ve anlattıklarınız üzerinde dinleyicilerin düşünmesi için uygun olur. Bu ayrıca dinleyicilerin de size dikkat etmesine neden olacak bir durumdur.

Bir Cevap Yazın